radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Uroczystości, które odbyły się dla uczczenia 200. rocznicy nadania praw miejskich, zainaugurowały zaplanowany na cały rok 2018 cykl jubileuszowych inicjatyw.
Obchody dwóch wieków, jakie upłynęły od chwili nadania praw miejskich, wilamowiczanie rozpoczęli od dziękczynnej modlitwy w kościele parafialnym, a zarazem w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego, swego najwybitniejszego rodaka, metropolity Lwowa.
 
W uroczystościach wzięła udział m.in. wicepremier Beata Szydło, wiceminister Stanisław Szwed, senator Andrzej Kamiński, wicewojewoda Jan Chrząszcz, parlamentarzyści i liczni przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli oraz delegaci miast partnerskich Wilamowic ze Słowacji i Czech. 
 
Wszystkich gości i parafian witał proboszcz ks. prał. Stanisław Morawa, a za wspólną modlitwę dziękował burmistrz Maria Trela.
 
Bp Roman Pindel, który przewodniczył Eucharystii koncelebrowanej przez księży z dekanatu i pochodzących z Wilamowic, zachęcał, by spojrzeć na całe dzieje miejscowości przez pryzmat wiary, w kontekście całej historii zbawienia. 
 
- Bóg w tym miejscu dobijał się do serc wielu ludzi i Bogu chcemy dziękować, że 200 lat temu mieszkańcy tego miasta wybrali nowy status i nową świadomość: wolność, samostanowienie - mówił bp Pindel, wskazując ważnych obywateli, zasłużonych dla rozwoju społecznego i kultury. Tu obok abp. Bilczewskiego wymieniał m.in. także twórcę niepowtarzalnego wystroju świątyni: rzeźbiarza Kazimierza Danka czy Dantego z Wilamowic - Floriana Biesika, piszącego w odziedziczonym po przodkach języku wilamowskim: wymysiöeryś.
 
Po Mszy św. odbył się uroczysty przemarsz na rynek, gdzie pod pomnikiem św. Bilczewskiego, patrona miasta, delegacje złożyły kwiaty. Dopełnieniem świętowania była uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której na wniosek przewodniczącego Stanisława Nycza podjęto uchwałę o zaplanowanych na cały rok obchodach. 
 
Jak informował burmistrz Trela, odbędzie się m.in. Dzień Języka Ojczystego, premiera sztuki teatralnej w języku wilamowskim, Wilamowskie Śmiergusty, wystawa plenerowa, cykl konkursów: "Wilamowce - moja mała ojczyzna". Ukaże się też monografia miasta.
 
- Wilamowice mają w naszym regionie szczególną historię. Są podziwiane za swoją kulturę, tradycję, ale przede wszystkim za to, że przez tak wiele pokoleń ta tradycja jest podtrzymywana. Historia Wilamowic to historia rodzin, ludzi, którzy budowali to miasto, dbali o nie i przekazywali to, co najważniejsze - mówiła wicepremier Szydło, życząc, by całe to dziedzictwo zachowały także następne pokolenia.
 
Galerię zdjęć z uroczystości można zobaczyć TUTAJ.
 
bielsko.gosc.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

16 Kwi 2024 - wtorek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

17 Kwi 2024 - środa
08:15 - 09:00
Msza św.

17 Kwi 2024 - środa
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony