radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bramy Miłosierdzia są już otwarte w sześciu kościołach diecezji Bielsko-Żywieckiej. Szczególny odpust Wielkiego Jubileuszu Miłosierdzia można uzyskać, w związku z ich przekroczeniem w Oświęcimiu (kościół św. Maksymiliana), w Andrychowie (kościół św. Macieja), w Skoczowie (kościół św. Piotra i Pawła), w Cieszynie (kościół św. Mari Magdaleny) oraz w bielskiej katedrze św. Mikołaja i żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP.

„Miłosierdzie Boga jest siłą pokonującą i uzdrawiającą wszelkie ludzkie słabości” – podkreślił bp Piotr Greger, otwierając w sobotę wieczorem i w niedzielę Bramy Miłosierdzia w pięciu kościołach diecezji bielsko-żywieckiej. Naśladując gest papieża Franciszka, diecezjalny biskup pomocniczy przypomniał, że wejście przez symboliczną Bramę oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, wychodzącego osobiście na spotkanie każdego człowieka.

Biskup Greger otworzył Bramy Miłosierdzia w pięciu jubileuszowych kościołach diecezji – 12 grudnia dokonał tego obrzędu podczas liturgii trzeciej niedzieli adwentu w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. Następnego dnia w kościołach: św. Marii Magdaleny w Cieszynie, świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, bielskiej katedrze św. Mikołaja i żywieckiej konkatedrze Narodzenia NMP. Otwarcia Bram Miłosierdzia w szóstym kościele jubileuszowym diecezji – pw. św. Macieja Apostoła w Andrychowie – dokonał bp senior Tadeusz Rakoczy.

Bielsko żywiecki sufragan w homiliach wygłoszonych podczas niedzielnych uroczystości w jubileuszowych kościołach Podbeskidzia przypomniał, że wejście przez tę Bramę oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego człowieka.

„Ma to być czas, w którym mamy wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu. Jak wiele krzywdy wyrządza się Bogu stwierdzając, że grzechy są karane Jego sądem, nie podkreślając jednak na pierwszym miejscu, że są odpuszczane przez Jego miłosierdzie. Musimy przedkładać miłosierdzie nad sąd, aby w każdym przypadku osąd Boży nad ludzkimi czynami zawsze odbywał się mocą Jego miłosierdzia” – wyjaśnił.

Zaapelował, by czas jubileuszu był zaproszeniem do przekroczenia Bramy Miłosierdzia zwłaszcza dla tych, którzy w moc Bożego miłosierdzia przestali już wierzyć. „Jest to szczególne zaproszenie dla tych, którzy odczuwają lęk i strach przed koniecznością wyznania swojej winy. Pomóżmy tym, którzy nie mają odwagi ani ochoty, aby stanąć przed Bogiem miłosiernym w całej prawdzie o swoim życiu. Może są to ludzie, z którymi na co dzień żyjemy pod jednym dachem” – podkreślił bp Greger.

Zachęcił, by otwarta Brama Miłosierdzia stanowiła permanentne zaproszenie do uczestnictwa w rzeczywistości, „gdzie miłosierdzie Boga jest siłą pokonującą i uzdrawiającą wszelkie ludzkie słabości”.

Biskup nawiązał do głębokiej wymowy przeżywanego Nadzwyczajnego Jubileuszu Roku Miłosierdzia, który potrwa do przyszłorocznej uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (20 listopada 2016). „Mowa jest o jubileuszu, a więc o rzeczywistości zdecydowanie głębszej aniżeli obchody roku poświęconego jakiejś tematyce” – dodał.

Jak zaznaczył biskup, papież Franciszek podjął decyzję, że inauguracja Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia będzie miała miejsce 8 grudnia br., ponieważ dokładnie w tym dniu przypada 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II. Wyjaśnił, że choć nie jest to wydarzenie zbawcze, to jednak ogromnie ważne i znaczące w historii Kościoła. Zauważył, ze ostatnim dokumentem zatwierdzonym podczas obrad soborowych (7 grudnia 1965) była konstytucja „Gaudium et spes” (Radość i nadzieja), która doskonale wpisuje się w treść trzeciej niedzieli adwentu.

„Dokument ma charakter duszpasterski i jest poświęcony obecności Kościoła w warunkach współczesnego świata. Ojcowie soborowi doskonale zdawali sobie sprawę, że wspólnota ludzi wierzących musi odnaleźć swoje właściwe miejsce w rzeczywistości świata. To jest próba poszukiwania wciąż nowych metod oraz sposobów wzajemnego istnienia i współdziałania struktur życia społecznego i kościelnego” – dodał hierarcha.

Samorządowcy oraz przedstawiciele różnych środowisk i młodzież czytali dziś także fragmenty „Dzienniczka” św. Faustyny w pięciu kościołach jubileuszowych: w Andrychowie, Bielsku-Białej, Cieszynie, Oświęcimiu i Skoczowie. Wydarzenie przygotowali młodzi ludzie z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży.

Tradycję jubileuszy rozpoczął papież Bonifacy VIII, zwołując 22 lutego 1300 r. Rok Święty, w czasie którego można było uzyskać odpust zupełny. Do rzymskich bazylik św. Piotra i św. Pawła za Murami przybyło wówczas aż 300 tys. pielgrzymów. Papież chciał, by zwoływano Rok Święty co sto lat. Jednak stopniowo zmniejszano ten okres do 50 (jak w Starym Testamencie) i 33 lat (wiek Chrystusa), a od 1475 r. zaczęto je organizować co 25 lat, by każde pokolenie mogło przeżyć jubileusz choć jeden raz.

Nie odbył się on jedynie w 1800 r., gdyż po śmierci Piusa VI w sierpniu 1799 r. we francuskiej niewoli, nowy papież Pius VII został wybrany dopiero w marcu 1800 r., zaś do Rzymu mógł przybyć w lipcu tego samego roku.

W XX w. do zwykłych lat świętych doszły jeszcze jubileusze nadzwyczajne: w 1933 i 1983, zwołane z okazji 1900. i 1950. rocznicy odkupienia. Kolejny nadzwyczajny jubileusz - Rok Święty Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia br. i potrwa do 20 listopada przyszłego roku.
W sumie dotychczas Rok Święty obchodzono 28 razy (ostatnio w 2000 r.), Jubileusz Miłosierdzia jest 29 takim wydarzeniem w historii Kościoła.

Za pontyfikatu Aleksandra VI powstał ceremoniał Roku Świętego, przewidujący otwarcie Drzwi Świętych (symbolu przejścia z grzechu do łaski Bożej) w Wigilię Bożego Narodzenia w roku poprzedzającym jubileusz i zamknięcie ich w uroczystość Objawienia Pańskiego w roku następującym po jubileuszu. Po raz pierwszy stało się tak przy okazji Roku Świętego 1500. Z drobnymi poprawkami, wprowadzonymi w 1525 r., ceremoniał ten przetrwał do czasów obecnych.

Jednak nie od początku rozpoczęcie jubileuszu było związane z otwarciem Drzwi Świętych - symbolu przejścia od grzechu do łaski Bożej, zgodnie ze słowami Jezusa: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony” (J 10,9).

Pierwszym papieżem, który tego dokonał był Marcin V, który otworzył Drzwi Święte w 1423 r. w bazylice św. Jana na Lateranie. Z kolei w bazylice św. Piotra, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami po raz pierwszy otwarto je w 1499 r.

Obecne Drzwi Święte w bazylice św. Piotra są dziełem rzeźbiarza Vica Consortiego (1902-1979), który wygrał konkurs ogłoszony przed Rokiem Świętym 1950. Donatorem był ordynariusz Bazylei i Lugano, bp Franz Von Streng, który wraz z wiernymi chciał podziękować Bogu za zachowanie Szwajcarii od okropności wojny. Po 11 miesiącach prac, drzwi zostały otwarte w Wigilię Bożego Narodzenia 1949 r.

Robert Karp

fot: M. Jaworska, T. Terteka, M. Rzymek

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony