Ponad 30 osób ubogich i bezdomnych uczestniczyło w pierwszym dniu rekolekcji w Oświęcimiu w jadłodajni prowadzonej przez siostry serafitki.

Rekolekcje organizuje Caritas diecezji bielsko-żywieckiej wraz ze wspólnotą „Miłość i Łaska”. Hasło rekolekcji –„Bóg dobry jak chleb” – nawiązuje do słów św. Brata Alberta – patrona obecnego roku.

Jak poinformował dyrektor bielsko-żywieckiej Caritas ks. Robert Kasprowski, spotkania ewangelizacyjne, połączone ze wspólnym posiłkiem, odbywają się w Oświęcimiu po raz pierwszy.

Rekolekcje zaplanowano na 6 i 7 grudnia w stołówce Zgromadzenia Sióstr Serafitek. 8 grudnia osoby bezdomne i ubogie spotkają się w kościele Matki Bożej Bolesnej w Oświęcimiu.

Założycielka zgromadzenia serafitek, bł. Małgorzata Łucja Szewczyk zapoczątkowała działalność prowadzonego przez siostry oświęcimskiego „domu ubogich” jeszcze pod koniec XIX wieku. Szczególnym charyzmatem serafitek jest praca wśród ubogich, starszych, chorych i niepełnosprawnych dzieci. Od samego początku oświęcimskie serafitki opiekowały się osobami starszymi. Do dziś działa, prowadzony przez zakonnice, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Na fachową opiekę może liczyć tu pięćdziesiąt kobiet w podeszłym wieku.

Siostry prowadzą też trzyoddziałowe przedszkole dla dzieci. Bł. matka Małgorzata założyła też sierociniec, odebrany siostrom przez komunistów po II wojnie światowej. Obecnie działa tu też świetlica środowiskowa imienia matki Małgorzaty dla około 30 dzieci. W Oświęcimiu funkcjonuje prowadzona przez serafitki stołówka, w której codziennie na ciepłe posiłki przychodzi kilkadziesiąt osób. Oświęcimskie serafitki aktywnie katechizują w szkołach.

diecezja.bielsko.pl

Częstograj

Polecamy muzykę

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone