radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Pierścieckie sanktuarium ze słynącą łaskami figurą św. Mikołaja, a także czczonymi tu jedynymi w Polsce relikwiami świętego biskupa Miry, nawiedzają w grudniu liczni pielgrzymi.

Największą grupę od lat stanowią pielgrzymujący tu na swój adwentowy dzień skupienia członkowie Apostolstwa Dobrej Śmierci. Grudniowe pielgrzymki docierają tu w okolicy 6 grudnia. Przybywają z ponad 30 parafii naszej diecezji. a nieraz także z zagranicy, głównie z Czech i Niemiec.undefined

Kilkadziesiąt grup pielgrzymkowych dociera tu w ciągu całego roku, w tym na obchodzony w niedzielę przed 24 czerwca drugi odpust. - Wtedy wspominamy też przeniesienie relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari i przekazanie relikwii przez bp. Bolesława Kominka do Pierśćca - mówi ks. Zbigniew Paprocki, od 2011 r. proboszcz i kustosz sanktuarium.undefined

Burzliwe dzieje pierścieckiej figury opisała Zofia Kossak w "Legendzie o św. Mikołaju z Pierśćca". Pisała o tym, jak drewniany posąg kiedyś świecił, ratując zbłąkanych, a wywieziony przez wrogów katolickiej wiary wracał i został. ”Gdyby przyszła znów zła pora, że Śląsk zalegną ciemności, począłby świecić na nowo, bo moc Boża nie wietrzeje" - kończyła ufnie Zofia Kossak. O tym, że to wciąż aktualne słowa, są tu przekonani wszyscy.

- Pierściecki św. Mikołaj cieszy się niesłabnącą czcią, choć raczej nie wiąże się go z rozdawaniem dzieciom prezentów. Zgodnie z tradycją Kościoła jest orędownikiem dziewic szukających męża, a także małżonków pragnących potomstwa, ale głównie jest patronem chorych. Stąd też odziedziczony sprzed wieków zwyczaj pocierania o figurę chusteczek, które zanoszone są osobom cierpiącym - tłumaczy ks. Paprocki. Jak dodaje, sam w pierwszych tygodniach duszpasterzowania doświadczył pomocy św. Mikołaja w powrocie do zdrowia.

Patron znany z dobroci otwiera serca. Stąd też wielka cześć, jaką parafianie żywią dla Bożego Miłosierdzia oraz obecnych tu w relikwiach: św. Faustyny i bł. ks. Sopoćki. Ducha modlitwy widać też w aktywności róż Różańca Świętego, które skupiają tu dorosłych, a także dzieci. Działają też wspólnoty ADŚ, Oaza, krąg Domowego Kościoła i Trzeci Zakon św. Franciszka.

Miłością wiernych otoczony jest znajdujący się w przedsionku kościoła krzyż z namalowaną na blasze postacią Chrystusa. Stał kiedyś na rozstaju dróg w Kowalach, gdzie w 1920 r. został postrzelony przez innowiercę. Po II wojnie światowej krucyfiks ze śladami kul przeniesiono do kościoła.

Pod chórem portret z tablicą pamiątkową przypomina o zmarłym w opinii świętości rodaku, słudze Bożym ks. Franciszku Kałuży SJ, męczenniku z Dachau, który zginął w 1941 r.

Jak zaznacza kustosz, wyrazem tej miłości jest też troska o sanktuarium, które niedawno przeszło gruntowny remont z osuszeniem murów i malowaniem wnętrza. Udało się odnowić kościelne organy, polichromie i nastawę ołtarza, w której umieszczona jest figura patrona. Pierwotny blask odzyskały filary i portale wykonane z piaskowca, a obecnie powstaje kaplica Matki Bożej.

- Od parafian i pielgrzymów patron doznaje u nas stałej czci i nawet najmłodsi nie mają problemów z odróżnieniem św. Mikołaja i wszechobecnego w reklamach krasnala. Doskonale wiedzą, co to znaczy prawdziwy św. Mikołaj i z wielką ufnością zwracają się w modlitwach o jego orędownictwo. W sprawowanych przez cały rok co poniedziałek o 18.00 nabożeństwach do św. Mikołajach regularnie wraz z parafianami modli się drugie tyle pielgrzymów. Wtedy też czytamy wypominki, prośby i podziękowania za wyproszone łaski, a z różnych stron Polski wciąż dostajemy prośby o modlitwę i o przesłanie chusteczek potartych o figurę pierścieckiego św. Mikołaja - mówi ks. Zbigniew Paprocki, proboszcz i kustosz

Główne tegoroczne uroczystości ku czci św. Mikołaja odbędą się: w środę 6 grudnia (Msza św. o 17.00), w sobotę 9 grudnia (Msza św. o 10.00), a w odpust - obchodzony tu w niedzielę po 6 grudnia - o 7.00, 8.00, 11.00 i 16.00 sprawowane będą Msze św. Kazania o św. Mikołaju wygłosi ks. Ireneusz Kurkowski, a z parafianami do modlitwy zapraszają duszpasterze: ks. Zbigniew Paprocki i ks. wikary Grzegorz Pydych.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony