W Zabrzegu odbyła się 15. edycja Biegu Śladami ks. Józefa Londzina, urodzonego tu wybitnego społecznika i polityka, wielkiego patrioty, zaangażowanego w utworzenie i współprzewodniczącego polskiej Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego w październiku 1918 r.

Patron biegu jest też patronem tutejszej szkoły i jej uczniowie z dyr. Barbarą Parchańską na czele swój start poprzedzili złożeniem kwiatów, zniczy i modlitwą pod pomnikiem ks. Londzina. To wydarzenie jest dopełnieniem święta patrona szkoły, wspominanego zawsze w przededniu Święta Niepodległości.
 
Jak podkreślała dyr. Parchańska podczas otwarcia imprezy, to bieganie pod jego patronatem jest ważnym elementem przywołania pamięci o wybitnym rodaku, dla którego tak charakterystyczna była troska o wychowanie młodego pokolenia Polaków i jego wszechstronny rozwój.

W organizację biegu zaangażowali się: Urząd Miejski w Czechowicach-Dziedzicach, Sołectwo Zabrzeg, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Szkoła Podstawowa im. ks. Józefa Londzina w Zabrzegu wraz z Radą Rodziców. W sportowej rywalizacji wzięło udział ponad 400 biegaczy w różnych wieku: od przedszkolaków po dorosłych. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie szkół powiatu bielskiego. Drużynowo najlepsi okazali się reprezentanci SP nr 5 z Czechowic-Dziedzic.

bielsko.gosc.pl

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone