radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Na co dzień niemal niezauważalnie pomagają najbardziej potrzebującym.

Z oporami wchodzili na scenę Bielskiego Centrum Kultury. Ale to ich zasługą jest ćwierćwiecze działalności bielsko-żywieckiej Caritas.

We wtorek 24 października Caritas diecezji bielsko-żywieckiej świętowała 25-lecie swojej pracy dla najbardziej potrzebujących. Z tej okazji członkowie parafialnych zespołów charytatywnych, młodzi ze Szkolnych Kół Caritas, duszpasterze, dobroczyńcy i przyjaciele Caritas spotkali się najpierw na Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, a następnie na gali w Bielskim Centrum Kultury.
 
W BCK biskup Roman Pindel i ks. Robert Kasprowski - dyrektor diecezjalnej Caritas wręczyli - po raz trzeci - nagrody "Dzbana św. Jana Kantego" nominowanym w tym roku wolontariuszom i dobroczyńcom z parafii diecezji bielsko-żywieckiej, a ks. Marcin Iżycki - dyrektor Caritas Polska - medale zasługi Caritas. Finałem świętowania był koncert zespołu "Raz, Dwa, Trzy".

Podczas rozpoczynającej uroczystości Mszy św. przy ołtarzu stanęli trzej księża biskupi: biskup senior Tadeusz Rakoczy, biskup Roman Pindel i biskup Piotr Greger, a także ks. Marcin Iżycki z Caritas Polska, poprzedni dyrektorzy Caritas diecezjalnej: ks. Kazimierz Malaga, ks. Józef Zajda, długoletni wicedyrektor ks. Ignacy Czader, obecny dyrektor ks. Robert Kasprowski oraz duszpasterze z całej diecezji. Ze wszystkimi modlili się także księża Kościoła ewangelicko-augsburskiego z biskupem seniorem Pawłem Anweilerem.

W homilii biskup Tadeusz Rakoczy szczegółowo przedstawił pracę diecezjalnej Caritas i formy pomocy jakie świadczy wobec najbardziej potrzebujących od 25 lat. Słowami św. Matki Teresy z Kalkuty zachęcił do otwierania się na drugiego człowieka, a zarazem dziękczynienia Bogu za dobro, które dokonało się dzięki ludziom: Panie, otwórz nasze oczy, abyśmy w naszych braciach i siostrach Ciebie rozpoznali. Panie, otwórz nasze uszy, abyśmy usłyszeli płacz i wołanie głodnych, zmarzniętych, przerażonych i zgnębionych.

Podczas gali, w wypełnionej gośćmi Caritas sali BCK, ks. Marcin Iżycki wręczył Złote Medale Zasługi ks. Kazimierzowi Maladze, pierwszemu dyrektorowi diecezjalnej Caritas, jego następcy ks. Józefowi Zajdzie oraz ks. Ignacemu Czaderowi, a Brązowe Medale Zasługi - Ewie Jończyk i Anecie Orlance.

Nagrody "Dzbana św. Jana Kantego", były dotychczas wręczane podczas gali w rodzinnym mieście świętego - w Kętach. W tym roku, w związku z jubileuszem zrobiono wyjątek - nagrody wręczano na scenie Bielskiego Centrum Kultury. Glinianie statuetki wykonane według projektu Urszuli Kuś ze Skoczowa - niedowidzącej podopiecznej jednej ze świetlic terapeutycznych, nawiązują do legendy o rozbitym dzbanie i rozlanym mleku, który został na nowo scalony dzięki modlitwie św. Jana Kantego. Od trzech lat kopie statuetki dla nagrodzonych wykonują uczestnicy zajęć terapeutycznych w bielskim Teatrze Grodzkim.

Nominowano osiem kandydatur w trzech kategoriach: "Darczyńca", "Współpraca" i "Świadectwo". Jak mówił ks. Kasprowski, w tym roku obrady były trudne. A w jednej z kategorii postanowiono wręczyć dwie nagrody równorzędne. Kiedy przyszedł moment wyróżnienia, nominowani - nieco skrępowani - z oporami dawali się wprowadzić na scenę.

W kategorii "Darczyńca" nagrodę odebrał Eugeniusz Jurecki z parafii Nawiedzenia NMP w Hałcnowie.

Nominowaną w tej kategorii była także: Anna Suchanek - przewodnicząca rady Fundacji św. Antoniego w Ustroniu.

W kategorii "Współpraca" nagrodzono Bielskie Koło Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta. Jego prezes Piotr Ryszka dziękował za wyróżnienia w imieniu wszystkich nagrodzonych. A nagrodę wręczoną towarzystwu, któremu prezesuje, dedykował swojemu wielkiemu poprzednikowi - śp. Tadeuszowi Cozacowi.

Nominację w tej kategorii otrzymał także Krzysztof Mojżyszek z Międzyrzecza Górnego, działacz ruchów trzeźwościowych na terenie gminy Jasienica.

W kategorii "Świadectwo" przyznano dwie równorzędne nagrody: dla wolontariuszki Caritas, Ireny Pasierbek z Aleksandrowic oraz całego zespołu charytatywnego Akcji Katolickiej z parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach - z jego przewodniczącą Stefanią Caputą.

Nominowanymi w tej kategorii były także: Małgorzata Moś z zespołu charytatywnego w Starej Wsi oraz Maria Duraj z zespołu charytatywnego w Szczyrku.

Galę zakończył owacyjnie oklaskiwany zespół "Raz, Dwa, Trzy". Na życzenie ks. Roberta Kasprowskiego finałowym bisem stała się piosenka "I tak warto żyć!".

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony