Eucharystia w aleksandrowickim kościele pw. św. Maksymiliana oraz koncert uwielbienia uwieńczą obchody Dnia Papieskiego w Bielsku-Białej.

To wszystko w niedzielę 8 października. Wcześniej na bielskim Placu Chrobrego w rolę gospodarzy Festynu Rodzinnego wcielą stypendyści z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei”. W całej diecezji bielsko-żywieckiej jest ich obecnie 105.

Ks. Wiesław Płonka, koordynator diecezjalny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomina, że hasłem tegorocznych obchodów są słowa „Idźmy naprzód z nadzieją!”, zaczerpnięte z listu apostolskiego „Novo millennio ineunte” św. Jana Pawła II. Jak zauważa kapłan, hasło to jest zaproszeniem wszystkich do stawania się świadkami nadziei we współczesnym świecie.

„Stypendyści nie tylko otrzymują stypendia i opiekę formacyjną, ale także dużo od siebie dają. Sami pomagają i angażują się jako wolontariusze w różnych akcjach charytatywnych” – dodał duchowny.

Podczas zaplanowanych na najbliższą niedzielę obchodów Dnia Papieskiego nie zabraknie możliwości spotkania się z utalentowanymi stypendystami i porozmawiania z nimi. Specjalny festyn na Placu Chrobrego rozpocznie się po liturgii z udziałem stypendystów w kościele katedralnym o 12.30. Młodzi ludzi opowiedzą o swym doświadczeniu, będą także częstować smakołykami i zapraszać do wspólnej zabawy.

Jak podkreślają stypendyści, Dzień Papieski jest szczególnym dniem, gdyż wtedy mogą podziękować tym, którzy od wielu lat hojnie wspierają dzieło Fundacji – „żywy pomnik Jana Pawła II”. Dominik Sala, uczeń z Liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej, przyznał, że bardzo chętnie uczestniczy w spotkaniach formacyjnych i specjalnych wakacyjnych obozach stypendialnych.

Dzień Papieski w Bielsku-Białej zakończy wieczorna Eucharystia o godz. 17.00 pod przewodnictwem biskupa ordynariusza w kościele w Aleksandrowicach oraz koncert w wykonaniu uczestników Warsztatów Uwielbienia, prowadzonych przez propagatorkę muzyki gospel Zuzannę Pradelę.

Aktualnie w diecezji bielsko-żywieckiej jest 105 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (70 osób) oraz diecezjalnej Fundacji „Światło Nadziei”(35 osób). Pochodzą z wiosek i małych miejscowości. Osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Stypendia są dla nich pomocą w rozwijaniu talentów.

Wymiar charytatywny Dnia Papieskiego obejmuje ogólnopolską zbiórkę środków na fundusz stypendialny dla uzdolnionej, niezamożnej młodzieży z małych miast i wsi. W wyniku przykościelnej zbiórki na fundusz stypendialny Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w 2016 r. otrzymała 7 mln 246 tys. 780 zł. W ramach zbiórki publicznej do puszek trafiło 925 tys. zł, a za pośrednictwem akcji SMS na konto „Dzieła” przekazano 203 281,40 zł.

Fundacja wspiera aktualnie 2300 młodych stypendystów. Program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” o numerze: 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001 albo wysyłając SMS o treści „POMOC” na numer 74 265 lub dzwoniąc na nr 704407401.

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Tutaj jesteśmy

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone