radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Mamy w diecezji siedmioro nowych doradców rodzin. Wciąż można jeszcze podjąć naukę w Studium Teologii Rodziny.

- 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin do Częstochowy oraz jesienna sesja duszpasterstwa rodzin zorganizowana przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, w tym roku poświęcone były dwóm głównym tematom: pierwszy, to dyskusja na temat sposobu głoszenia Ewangelii rodziny w duszpasterstwie, a drugi - szeroko rozumiane działania na rzecz ochrony małżeństwa i rodziny przed dramatem rozwodu, podejmowane również we współpracy z organizacjami samorządowymi i państwowymi - mówi ks. Tomasz Gorczyński, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Zakończeniem sesji a zarazem rozpoczęciem pielgrzymki rodzin była odprawiona w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej biskup Jan Wątroba, przewodniczący rady ds. rodziny KEP, natomiast kazanie wygłosił  ks. Przemysław Drąg dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Po Mszy świętej w sali o. A. Kordeckiego odbył się koncert, który był zarazem świadectwem członków zespołu "Moja Rodzina". Droga Krzyżowa na wałach, a po niej Apel Jasnogórski zakończyły pierwszy dzień pielgrzymki.

Niedzielę rozpoczęło spotkanie w sali o. A. Kordeckiego na temat: "Wychowanie dzieci i młodzieży - nowa podstawa programowa WDŻ". Po spotkaniu tysiące małżeństw uczestniczyły we Mszy Świętej na szczycie. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur z diecezji ełckiej.

Pod koniec liturgii nowi doradcy rodzinni złożyli swoje zawierzenia Matce Bożej. Wśród ich było siedmioro nowych doradców z diecezji bielsko-żywieckiej, którzy przybyli na uroczystość z całymi rodzinami. Po Mszy Świętej, składający ślubowanie nowi diecezjalni doradcy z naszej diecezji i ich najbliżsi spotkali się z diecezjalną parą - Markiem i Renatą Wójcikami - na wspólnej agapie.

- Studium Teologii Rodziny ukończyło w tym roku 20 absolwentów, z czego 13 podjęło posługę doradcy rodzinnego (wśród nich są cztery małżeństwa) - siedmioro złożyło uroczysty Akt Zawierzenia Doradcy Rodzinnego na Jasnej Górze. Wszyscy wkrótce podejmą posługę w poradniach rodzinnych w parafiach, będą także prowadzili nauki dla narzeczonych. Większość z nich, to młodzi ludzie, którzy niedawno założyli rodzinę, ale i tacy, którzy mają kilka, kilkanaście lat małżeństwa, także doradczynie ze starszymi dziećmi.

- Bardzo nas cieszy, że mamy aż tylu nowych doradców - podkreśla M. Wójcik. - Część naszych posługujących doradców jest w wieku emerytalnym, a jednak są tematy, które lepiej poprowadzą ludzie młodzi. Oczywiście starszych nie "eliminujemy"! Mają bardzo ważne doświadczenie, którego nie możemy nie wykorzystać - także w rozmowach z narzeczonymi. Bo są tematy, które podczas spotkań dla nich lepiej poprowadzą starsi doradcy - to zagadnienia dotyczące życia w małżeństwie psychologii, relacji. Młodzi natomiast lepiej opowiedzą jak realizować we współczesnym świecie na przykład naturalne planowanie rodziny.

Jak informuje Marek Wójcik, wciąż można zostać słuchaczem Studium Teologii Rodziny w Bielsku-Białej. Umożliwia ono zdobycie wiedzy i formacji dotyczącej całokształtu zagadnień życia małżeńskiego i rodzinnego. Celem Studium jest kształcenie w zakresie katolickiego nauczania na temat rodziny, w tym teologii rodziny i antropologii a także etyki, biomedycyny, pedagogiki, socjologii, prawa i psychologii rodziny.

- Studium przygotowuje również katolików świeckich do prowadzenia - w imieniu i pod przewodnictwem Kościoła - nauczania i działalności prorodzinnej, to znaczy poradni rodzinnych, nauk przedślubnych, katechez i spotkań poświęconych problematyce rodziny. Słuchaczami mogą być przede wszystkim absolwenci wyższych uczelni, studenci kończący studia, nauczyciele, lekarze i pielęgniarki. W miarę wolnych miejsc, zapraszamy również absolwentów szkół średnich (po maturze) zainteresowanych problematyką rodzinną - informuje M. Wójcik.

Zajęcia obejmują między innymi: etykę ogólną, etykę małżeńską, zagadnienia z biblistyki, prawa kanonicznego i cywilnego, psychologii, socjologii i medycyny. Słuchacze poznają również metody naturalnego planowania rodziny.

Zajęcia trwają 2 lata (4 semestry). Wykłady i ćwiczenia odbywają się przeważnie w I sobotę każdego miesiąca (od września do czerwca) w godz. 8.00-17.00
Terminy zajęć w roku akademickim 2017/2018: 2 września, 7 października, 4 listopada, 2 grudnia, 13 stycznia, 3 lutego, 3 marca, 7 kwietnia, 12 maja, 2 czerwca.

Dla słuchaczy II roku przewidziane są dodatkowe ćwiczenia przygotowujące do prowadzenia katechez prorodzinnych w szkołach, ćwiczenia z prawidłowej komunikacji interpersonalnej oraz ćwiczenia z interpretacji metod naturalnego planowania rodziny. Po ukończeniu Studium słuchacze uzyskują dyplom ukończenia, a dla podjęcia katolickiego nauczania i poradnictwa rodzinnego mogą uzyskać misję kanoniczną biskupa ordynariusza. Mogą także uzyskać dyplom nauczyciela naturalnego planowania rodziny.

Więcej informacji na temat samego studium, pod linkami:

http://diecezja.bielsko.pl/dla-rodziny/informacje-o-studium/

http://diecezja.bielsko.pl/dla-r…/informacje-dla-kandydatow/

http://diecezja.bielsko.pl/dla-rodziny/zajecia-na-studium/

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

25 Kwi 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

26 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

26 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony