radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W Cieszynie i Żywcu trwają dni Kultury Chrześcijańskiej.

Wystawa w żywieckim Pałacu Habsburgów pt. „Wielcy Święci”, poświęcona św. Bratu Albertowi i bł. Honoratowi Koźmińskiemu, zainaugurowała kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej (TKCh) w Żywcu. Hasłem tegorocznej 23. edycji TKCh, która potrwa do 22 maja br. jest sentencja św. Brata Alberta „Nikt nie idzie sam do nieba”.

Kurator wystawy Zbigniew Micherdziński z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej wyjaśnił, że do udziału zaprosił około 50 polskich artystów, przyjaciół. „Na prośbę odpowiedziało trzydziestu ośmiu. Mamy tu rozmaitych twórców: profesorów ASP, doktorów habilitowanych, doktorantki, artystów ludowych, amatorów, dzieci, młodzież. Są to wszyscy ci, którzy w jakiś sposób chcieli pokazać swoje przywiązanie do sztuki sakralnej, dotknąć sacrum” – zauważył, zaznaczając, że poziom prac – obrazów na szkle i płótnie, plakatów, rzeźb w drewnie i kamieniu – jest różny.

„To nie było najważniejsze. Kluczowe jest to, że uczestnicy wystawy zechcieli przelać swoje emocje i odczucia na papier, drewno lub inny materiał. Prace pokazują w ten sposób artystyczną kondycję naszych czasów” – dodał kurator.

Wśród autorów zaprezentowanych 75 prac jest m.in. 92-letni Józef Hulka z Łękawicy, ludowy twórca. Wykonał on na ekspozycję specjalne obrazki na szkle. Obecne są prace przedstawicieli Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki”, którzy także przygotowali specjalny spektakl podczas wernisażu wystawy. Autorem wprowadzenia słowno-muzycznego przed otwarciem ekspozycji był znany beskidzki muzyk, Józef Broda.

Jak zauważył kurator, w wystawie chodzi o przybliżenie wielkości i wyjątkowości dwóch postaci wyniesionych na ołtarze, które swoje pasje artystyczne zamienili w służbę bliźniemu. „Artyści chcieli pokazać wielkość i głębię życia tych postaci. Myślę, że wielu osobom to się udało” – zaznaczył Micherdziński.

Wystawę można oglądać w Pałacu Habsburgów do 18 czerwca br. 22 czerwca ekspozycja otwarta zostanie w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej, a 1 sierpnia trafi do Biblioteki Publicznej w Wilkowicach.

Irena Augustynowicz z żywieckiego Klubu Inteligencji Katolickiej zaznaczyła, że wystawa jest integralnym elementem spotkań w ramach TKCh. „Prawdziwym inspiratorem tych działań jest sam kurator ekspozycji, który potrafi zadbać o każdy szczegół artystycznego przedsięwzięcia” – dodała.

TKCh wypełnią m.in. warsztaty, projekcje i spotkania z duchownymi i publicystami katolickimi, koncerty i modlitwy. Zaplanowano warsztaty poświęcone rodzinie, rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-literackiego pt. „Rodzina – radość miłości…” oraz prelekcję „Jesteśmy współodpowiedzialni” – o miłosierdziu w rodzinie autorstwa ks. Mirosława Tykfera, redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”.

W Parafialnym Domu Katolickim w Żywcu-Sporyszu warsztaty muzyczne poprowadzą Marcin Pospieszalski i o. Grzegorz Doniec OP, a w kinie „Janosik” odbędzie się projekcja filmu „Żołnierz Niezłomny Kościoła” poświęconego abp. Antoniemu Baraniakowi. Po projekcji spotkanie z reżyser Jolantą Hajdasz.

O historii diecezji bielsko-żywieckiej opowie 20 maja ks. Jacek Pędziwiatr z radia „Anioł Beskidów”. Tego dnia zaplanowano też promocję książki pt. „Żywieckie kościoły. Ludzie i miejsca”.

22 maja w żywieckiej konkatedrze wierni obchodzić będą 22. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Żywcu. Uroczystą liturgię pod przewodnictwem bp. Romana Pindla uświetni udział Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko”.

Pierwszy Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Żywcu odbył się w maju 1995 r., tuż przed wizytą tam Jana Pawła II. Jego organizatorem, podobnie jak wszystkich następnych, był miejscowy Klub Inteligencji Katolickiej. Dzięki zaangażowaniu KIK-u, do miasta od ponad 20 lat przyjeżdżają najwybitniejsi polscy duchowni, reżyserzy, twórcy kultury oraz dziennikarze.


Od modlitwy i koncertu w monumentalnym Kościele Jezusowym, największej świątyni luterańskiej w Polsce, rozpoczęły się Dni Kultury Chrześcijańskiej w Cieszynie. W ciągu czterech dni (18-21 maja) tej ekumenicznej imprezy pod hasłem „Jezus – Droga, Prawda, Życie” w przygranicznym mieście nad Olzą wystąpią znani artyści, którzy dzielić się będą świadectwem swej wiary.

Ks. Janusz Sikora, proboszcz ewangelickiej parafii, zauważył w rozmowie, że ambicją organizatorów wydarzenia jest nie tylko łączenie wyznawców różnych odłamów chrześcijaństwa, ale także spajanie całej społeczności przygranicznego miasta.

„Bez względu na to, czy ktoś się czuje Czechem czy Polakiem na Zaolziu, wszyscy są zaproszeni. Wszyscy mają szansę wziąć udział w tym, co tu się będzie działo przez najbliższe dni. Podstawą jest nasza wiara. Mimo podziałów na wyznania, wszyscy jesteśmy chrześcijanami, wszyscy wierzymy w tego samego Boga, w tego samego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, który powiedział, że największym przykazaniem jest miłość – do ludzi i do Pana Boga” – dodał.

Proboszcz w trakcie koncertu, na który złożyły się organowe utwory w wykonaniu Pawła Gasia, występy Zespołu Dzwonków ze Skoczowa oraz Grupy Wokalnej „Credo” z Bładnic, zwrócił uwagę na znajdujące się w świątyni świeżo wyremontowane koncertowe organy, największe na Śląsku Cieszyńskim, posiadające 2,2 tys. piszczałek, w tym 20 z 1785 roku.

Jeden z organizatorów Dni Kultury Chrześcijańskiej, proboszcz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny, ks. Jacek Gracz wyraził radość, że tak wiele wspólnot różnych wyznań włączyło się w przygotowanie tegorocznej edycji wydarzenia.

„Rok temu startowaliśmy w bardzo skromnym gronie. Mam nadzieję, że będzie to kolejna otwarta furtka do sprawy ekumenii w mieście i rejonie. Jako organizatorzy nie narzucaliśmy muzycznych środków wyrazu. Dziś na nabożeństwie inaugurującym sporo jest klawiszy i pieśni chóralnej, ale inne koncerty obfitują w brzmienia gitarowe. Każdy wybierając swój sposób prezentacji kultury chrześcijańskiej, wpisał się w mozaikę uczniów Jezusa, którzy chcą budować kulturę współczesnego świata na fundamencie, jakim jest Jezus Chrystusa” – zauważył kapłan.

Podczas inauguracji głos zabrał burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Przypomniał, że potężny „kościół łaski”, którego wieża góruje nad miastem i jest widoczna niemal z każdego jego punktu, jest symbolicznym miejscem na mapie całego regionu. „Jesteśmy przesiąknięci kulturą i czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ale dobrze, że możemy oddychać powietrzem, bez którego nie możemy żyć, że możemy oddychać Panem Bogiem” – stwierdził, zachęcając do uczestniczenia w przygotowanych wydarzeniach.

Dni Kultury zainaugurował zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago. Duchowny przypomniał, że impreza wpisuje się w przeżywany przez Kościół luterański jubileusz 500-lecia reformacji.

„Jednym z bardziej znaczących kanałów przekazu reformacyjnej myśli były pieśni i muzyka. Reformatorzy wcześnie zorientowali się, że zarówno pieśń, muzyka, jak i sztuka potrafią pobudzać nasze emocje, oddziaływać w sposób szczególny i niepowtarzalny. Dziś wiemy, że niezależnie od wyznania muzyka posiada niezwykłą siłę docierania do ludzkich serc. Muzyka, pieśń i sztuka nie znają granic. Nie wiedzą, co to wyznanie, co to narodowość, co to państwowe granice” – podkreślił biskup, życząc, by doznane wrażenia, emocje i wzruszenia kierowały do Tego, który mówi o sobie: „Ja Jestem Droga, Prawda i Życie”

Po nabożeństwie inauguracyjnym w Domu Narodowym odbył się wieczór uwielbieniowy z udziałem cieszyńskich wspólnot.

W ramach imprezy na cieszyńskim rynku zagrają i zaśpiewają m.in.: Holy Noiz, Gospel Joy, Natalia Niemen, David Fly, Escape, Tchnienie, Full Power Spirit, Mate.O, Pathlife oraz Dzień Dobry. Warsztaty tańca z flagami poprowadzi Dorota Herok, a śpiewu gospel uczyć będzie Gabi Gąsior. Zaplanowano także instalację malarską Damarisa Otremby – „Ostatnia Wieczerza”, projekcję multimedialną Małgorzaty Łuczyny „Godzina bez cienia” oraz wystawę fotografii pt. „25-lecie Ruchu Światło-Życie w diecezji bielsko-żywieckiej”.

Wieczornej Eucharystii na zakończenie, 21 maja, przewodniczyć będzie biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel, który objął honorowy patronat nad imprezą.

Organizatorem wydarzenia jest Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy” przy współpracy z parafią św. Marii Magdaleny w Cieszynie, parafią ewangelicko-augsburską w Cieszynie i zborem „Elim” Kościoła zielonoświątkowego. Jako współorganizator wymieniana jest także formacja Escape – „grupa młodych ludzi w rożnym wieku, z różnych stron, których motywacją do tworzenia dobrych rzeczy jest miłość do Boga”.

diecezja.bielsko.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony