radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W bielskiej katedrze św. Mikołaja rozpoczęły się wyjątkowe katechezy dla dorosłych.
 
Budynkowi kościoła i wypełniającym go elementom, ich znaczeniu symbolicznemu i praktycznej roli, jaką odgrywają w liturgii, poświęcona była pierwsza z cyklu „Rozmów poświęconych”, która 7 lutego odbyła się w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Rozmawiali biskup pomocniczy bielsko-żywiecki Piotr Greger i redaktor radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr. Zgromadzeni słuchacze mieli okazję do zadawania pytań.
 
Jak przypomniał biskup, budowla kościoła wraz z wypełniającą go przestrzenią celebracji i liturgii jest ze swej natury znakiem. Zauważył jednocześnie, że aby znak ten komunikował, muszą być spełnione przynajmniej 3 podstawowe kryteria.
 
„Trzeba go widzieć, trzeba go rozumieć i trzeba znak w sposób właściwy czytać i do niego się dostosować. Jeśli któryś z tych elementów jest nieobecny, rozbijamy się o mur tajemnicy, który nam nic nie mówi” – podkreślił biskup. Duchowny cytował soborowy dokument o liturgii świętej, zwracając uwagę na wymiary naturalne i dostrzegalne znaku. „Kościół, jako świątynia, jest znakiem” – podsumował, przypominając, że usytuowanie pierwszych kościołów na górach, w widocznym z daleka miejscu, podyktowane było tradycją inspirowaną Biblią.
 
Biskup zwrócił uwagę na należące do przeszłości przepisy, dotyczące precyzyjnego usytuowania ołtarza w kościele i dawny wymóg orientacji świątyni na wschód. Przypomniał o wymownym sąsiedztwie baptysteriów przy kościołach katedralnych, zachęcając, by przypatrzeć się poszczególnym przestrzeniom świątyni: prezbiterium i nawom kościoła.
 
„Każdy kościół w środku odzwierciedla pewien model rozumienia Wspólnoty Kościoła. W zależności od tego, jak w danym czasie Kościół był rozumiany – w kategoriach społecznych, wspólnotowych, eklezjalnych – takie znajdowało to odzwierciedlenie w bryle świątyni. Ta budowla nabiera konkretnego kształtu, gdy gromadzi się w niej żywy, Chrystusowy Kościół” – dodał biskup, zwracając uwagę na to, że relacja między prezbiterium a nawą w świątyniach posoborowych symbolizuje dialog Chrystusa ze swoim Kościołem.
 
„To jest dialog Oblubieńca i Oblubienicy. Dialog Chrystusa ze swoim Kościołem, który umiłował” – zaznaczył, tłumacząc także, dlaczego ołtarz w kościele poświęconym nie może być przesuwalny, a mensa ołtarzowa musi być kamienna i zawierać relikwie świętych.
 
Spotkanie rozpoczął proboszcz katedry ks. Antoni Młoczek. Duchowny podał biskupowi symboliczny ogień, od którego hierarcha zapalił uroczyście świecę u stóp ołtarza. Będzie ona towarzyszyła rozmówcom podczas kolejnych spotkań.
 
Inspiracją do podjęcia pomysłu „Rozmów poświęconych” są już od kilku lat rozmowy bp. Piotra Gregera i ks. Jacka Pędziwiatra na antenie radia diecezjalnego „Anioł Beskidów”. Ich uczestnicy postanowili wyjść ze studia radiowego i zaprosić do aktywnego udziału we wspólnej rozmowie szersze grono odbiorców. Jako miejsce spotkania wybrano katedrę – pierwszy kościół w diecezji.
 
Publiczne rozmowy w katedrze będą kontynuowane co miesiąc. Kolejne spotkanie 7 marca o godz. 19:00.
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

25 Kwi 2024 - czwartek
08:15 - 09:00
Msza św.

25 Kwi 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

26 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony