radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Zakończone niedawno na Żywiecczyźnie tradycyjne noworoczne obrzędy kolędnicze w tym roku trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
 
Kiedy grupy obrzędowe dziadów noworocznych w tradycyjnych żywieckich maskach, kolorowych strojach, przy akompaniamencie kapel grających na heligonkach i innych starych instrumentach maszerowały w korowodzie Żywieckich Godów przez Żywiec po raz ostatni, podziwiały ich tłumy turystów i mieszkańców miasta. Na rynku odbyły się ostatnie pokazy i konkurs trzaskania z bata.
 
- Najważniejsze w tych dzisiejszych prezentacjach jest to, że te wszystkie grupy, które tu dzisiaj widzimy, są autentyczne i to, co teraz pokazują, naprawdę odbywa się w ich miejscowościach na pożegnanie starego i powitanie nowego roku - podkreślał Andrzej Maciejowski, prowadzący na żywieckim rynku prezentacje grup obrzędowych. Jak przypominał, wszystkie te grupy dziadów noworocznych razem z jukacami z Zabłocia na początku tego roku, decyzją Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
 
- Teraz będziemy się starali o wpisanie ich na listę UNESCO i myślę, że to się uda, bo to, co robią te grupy, jest żywe i prawdziwe, autentyczne i stare, oparte na archaicznych obrzędach - dodawał Andrzej Maciejowski.
 
Konkursowe przeglądy, prezentacje plenerowe, korowody, i koncerty trwały wiele dni i odbywały się w Żywcu i Milówce, a podsumowujące spotkanie z beskidzkimi kolędnikami odbyło się w Bielsku-Białej.
 
Do tegorocznego konkursu zgłosiło się 16 grup obrzędowych oraz 15 grup kolędniczych złożonych z dorosłych, a dwa razy więcej, bo aż 29 grup dziecięcych kolędników. Oceniało ich jury pod przewodnictwem Małgorzaty Kiereś.
 
Za najlepsze odtworzenie tradycyjnego na Żywiecczyźnie obrzędu kolędowania dziadów noworocznych na pierwszym miejscu znalazło się aż sześć grup obrzędowych: Rozbójnicy z Suchego, Przebierańcy z Górnej Żabnicy, Wyrwicisy z Ciśca, Kamieńcoki z Milówki, Romanka z Żabnicy i Harnasie z Łęgu.
 
Wśród dorosłych kolędników najwyższą ocenę otrzymały trzy grupy dorosłych: Kolędnicy z Rajem z Juszczyna, Grupa kolędnicza Leszczynianie z Istebnej i Kolędnicy z kapelą Antoniego Gluzy ze Szczyrku.
 
W gronie młodszych pierwszą nagrodą uhonorowano cztery grupy. Otrzymali ją: Kolędnicy z szopką z Rajczy, Pastuszkowie z zespołu Mała Jetelinka w Jaworzynce, Kolędnicy z szopką ruchomą z zespołu Mała Roztoka w Czernichowie i Kolędnicy z zespołu Mała Jetelinka w Jaworzynce.
 
Organizatorami Godów Żywieckich są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce. 
 
bielsko.gosc.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

26 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

26 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

27 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony