radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W strumieniach rzęsistego deszczu kilka tysięcy osób, uczestniczących 17 września w IX Pielgrzymce Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Kalwarii Zebrzydowskiej, przeszło Dróżkami oraz modliło się wraz ze swym ordynariuszem podczas Eucharystii przy ołtarzu polowym. Bp Roman Pindel przyjął odnowione przyrzeczenia przysięgi małżeńskiej od kilkudziesięciu par i wezwał, aby wszystkie trudne sprawy badać i rozeznawać w świetle wiary.
 
W tym roku do Kalwarii rodziny z Podbeskidzia pielgrzymowały pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Wizytę w kalwaryjskim sanktuarium rozpoczęło nabożeństwo Drogi Krzyżowej od stacji „u Piłata” na szczyt Golgoty. Przy momentami mocno padającym deszczu liczni pątnicy wsłuchiwali się w rozważania pasyjne, które towarzyszyły spotkaniu z papieżem Franciszkiem podczas 31. ŚDM w Krakowie.
 
„Panie Jezu! Daj się rozpoznać! W przybyszach, którzy nagle znaleźli się obok nas. W bezdomnych, śpiących na naszych dworcach, w bramach naszych domów, w kanałach, pod mostami. Ty żyjesz – w każdym przybyszu. I królujesz – jako potrzebujący, na wieki wieków” – odczytali słowa przy jednej ze stacji parafianie z Hecznarowic.
 
W czasie pielgrzymki pierwszy raz w tym roku rodzinom towarzyszył pielgrzymkowo-rodzinny krzyż. Umieszczono na nim obraz Świętej Rodziny czczony w parafii p.w. NMP Królowej Polski w Pogórzu.
 
Po modlitwie na dróżkach pielgrzymi zebrali się na placu odpustowym od strony Ukrzyżowania, by wziąć udział we Mszy św. polowej. Gości powitał kustosz sanktuarium o. Azariasz Hess OFM. Zakonnik przypomniał, że Kalwaria nieprzerwanie od czterech wieków głosi miłosierdzie Boże, które opowiedziane jest plastycznie na tutejszych Dróżkach Pana Jezusa i Matki Bożej.
 
Bp Pindel w homilii nawiązał do tematu pielgrzymki i wyjaśnił, że to samo hasło towarzyszyło papieskim wizytom Jana Pawła II, gdy w 1991 roku dwukrotnie przybył do Polski – jako pielgrzym i jako uczestnik ŚDM w Częstochowie.
 
Zastanawiając się nad znaczeniem Pawłowych słów z Listu to Tesaloniczan, biskup przypomniał ich kontekst historyczny wskazał też na rady, jakie daje współwyznawcom Apostoł Narodów – aby byli radośni z powodu głoszonej Ewangelii i jej owoców, nieustannie modlili się i zwracali się do Boga.
 
Duchowny zwrócił szczególną uwagą na nakaz dziękowania Bogu w każdym położeniu. „W każdym położeniu dziękować – i w dobrym i w złym. To jest wola Boża w Jezusie Chrystusie, która jest w poprzek tego naszego patrzenia, nieraz bardzo ludzkiego i naiwnego, nastawionego, żeby było dobrze. Taka jest wola Boża: żeby próbować nawet, gdy może niekiedy nie rozumiem, dlaczego mnie to spotyka” – powiedział biskup i zachęcił, by ufać, że Bóg zamieni trudne sytuacje w dobro.
 
Za św. Pawłem biskup wskazał na ważną rolę rozeznawania w życiu duchowym, kiedy człowiek wybiera między jednym dobrem a innym dobrem.
 
„Co znaczy ducha nie gasić? To znaczy pozwolić, aby Duch, który chce przemawiać, mógł przemawiać, a Jego głos dotarł do naszego serca. Trzeba być czujnym, bo Duch przemawia do nas bezpośrednio przez natchnienie, zwłaszcza wtedy, kiedy się modlimy lub czytamy Pismo Święte” – wyjaśnił hierarcha.
 
Przypomniał także, by w bardzo skomplikowanym współczesnym życiu, w nowych sytuacjach, wszystko badać i rozeznawać. „Nie można wybierać bezrefleksyjnie, bo tak wszyscy robią. Bóg chce, abyśmy zapytali Go, abyśmy się w Niego wsłuchiwali” – zaapelował, przestrzegając przed angażowaniem się w aktywność, która ma choćby pozory zła.
 
Ordynariusz rozważył też fragment Ewangelii Łukaszowej o Boskim Siewcy, rzucającym ziarna na drogę, na skały, między ciernie i na żyzną glebę. Zwrócił uwagę, że to od ludzkiej determinacji zależy, czy do naszego serca trafi słowo Boże.
 
Dary ołtarza podczas liturgii zostały ofiarowane m.in. na dzieła miłosierdzia, prowadzone przez diecezjalną Caritas, związane z troską o rodziny z osobami niepełnosprawnymi.
 
Pod koniec Eucharystii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Kilkadziesiąt par małżeńskich odnowiło przysięgę, powtarzając w obecności biskupa słowa zapraszające Boga do swego życia.
 
Po Mszy św. biskup spotkał się z pielgrzymami na rozważaniu i refleksji nad ewangeliczną przypowieścią o synu marnotrawnym. Spotkanie zakończyła recytacja modlitwy papieża Franciszka w intencji rodzin, i błogosławieństwo biskupa.
 
W czasie pielgrzymki śpiew prowadziła zjednoczona Schola Małżeństw z parafii św. Urbana w Hecznarowicach i Diakonia Muzyczna z parafii św. Marcina w Pisarzowicach. Swoim świadectwem dzielili się także członkowie zespołu Kaleb – wspólnoty modlitewno-formacyjnej ze Szkoły Nowej Ewangelizacji. Pielgrzymi mogli odwiedzić stoisko diecezjalnej Caritas, wspomagając jej działalność.
 
Pielgrzymkę zorganizował Wydział Duszpasterstwa Rodzin.
 
diecezja.bielsko.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

19 Kwi 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Kwi 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony