radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych (Android i IOS)


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Zbiórka makulatury na cele dobroczynne.

Rusza kolejny etap akcji "Makulatura na misje", dzięki której ma powstać kuchnia i stołówka dla dzieci z misji franciszkanów w peruwiańskim Pariacoto. Z potrzebnych 15 tys. dolarów dotąd udało się zebrać 10 tys.

Zaczęło się w 2013 r. od zbiórki makulatury, dzięki której na terenie misji kombonianów w Sudanie Południowym, powstały dwie studnie - wotum diecezjan bielsko-żywieckich za życie św. Jana Pawła II oraz Męczenników z Pariacoto w Peru - błogosławionych franciszkanów - o. Michała Tomaszka z Łękawicy i o. Zbigniewa Strzałkowskiego. Studnie noszą ich imiona.

Po sukcesie tej akcji Maria Froncz, jej inicjatorka i koordynatorka, marzyła, by także w Pariacoto zostawić trwały ślad jedności chrześcijan z Podbeskidzia z misją franciszkanów. Pod koniec 2016 r. ruszyła Akcja Peru. Jej celem jest wybudowanie kuchni i stołówki z wyposażeniem dla ubogich dzieci, które pokonują dalekie odległości, by dotrzeć do szkoły w misji. Koszt budowy to 15 tys. dolarów. By zdobyć na nie pieniądze, M. Froncz i wspierające ją grono przyjaciół rozpoczęli zbiórkę makulatury, plastikowych nakrętek i butelek PET w wielu parafiach diecezji. Kontenery w wyznaczonych terminach stają zawsze w dwóch miejscach w Bielsku-Białej: przy domu sióstr Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej i przy kościele w Cygańskim Lesie. Mogą być dowiezione także wszędzie tam, gdzie księża proboszczowie wyrażą zgodę i zechcą pomóc akcji.

Wszystkie pieniądze uzyskane za surowce w punkcie skupu są przeznaczone na budowę w Peru. - ­­­­­­­­Na razie udało się zebrać dwie trzecie z całkowitej sumy, czyli 10 tys. dolarów. - Potrzebujemy jeszcze 5 tys. dolarów, by zakończyć ten projekt, ale kwotę, którą już mamy, prześlemy misjonarzom w marcu, by mogli zacząć pierwsze prace - podkreśla M. Froncz.

Kilogram makulatury jest wart - w zależności od jej rodzaju i miejsca, skąd trzeba ją przetransportować do punktu skupu w Bystrej Krakowskiej - od 20 do 28 groszy.

 

Z organizatorami akcji można się kontaktować za pośrednictwem Facebooka lub telefonicznie: 510 983 474

Oto tegoroczne terminy zbiórki makulatury oraz zapakowanych w worki nakrętek i butelek PET, do kontenerów w Bielsku-Białej przy domu sióstr Zgromadzenia Córek Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej 20 oraz parafii NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie (ul. Startowa 16):

15-24 lutego,
15-22 marca,
5-14 kwietnia,
17-26 maja,
21-30 czerwca,
19-28 lipca,
16-25 sierpnia,
20-29 września,
18-27 października,
15-24 listopada,
13-22 grudnia.

Nasze audycje

Żywieckie portrety

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:15.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Pod naszym patronatem

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone

Copyright © 1998-2019 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz

Na górę strony