Bielsko-Biała, sobota 24 marca.

Pierwszy odcinek słynnego serialu „Katolicyzm”, który kilka lat temu podbił serca Amerykanów, zobaczyć będzie można 24 marca w Bielsku-Białej w ramach Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego w pallotyńskim kościele pod Szyndzielnią. Wielu krytyków uznało to filmowe przedsięwzięcie, w którym narratorem jest ewangelizator ks. Robert Barron – od 2015 roku biskup pomocniczy Los Angeles – za prawdziwie mistrzowskie dzieło.

„Katolicyzm” to jedno z największych medialnych przedsięwzięć w historii Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych. Biograf papieski George Weigel uznał, że serial jest godnym kontynuatorem słynnej serii BBC „Cywilizacja”, pokazywanej w amerykańskiej telewizji w USA w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Autor „Świadka nadziei” podkreślił, że film, nakręcony przez ówczesnego wykładowcę Wyższego Seminarium Duchownego w Mundelein i znanego ewangelizatora internetowego, jest prawdziwie „mistrzowskim dziełem”.

10-częściowy dokument, kręcony był niemal we wszystkich zakątkach świata, w tym także w Polsce. Film ma za zadanie wyjaśnić podstawy wiary katolickiej nie tylko osobom niewierzącym lub przedstawicielom innych wyznań i religii, ale przede wszystkim samym katolikom.

Autorem zdjęć jest John Cummings. Muzykę napisał Steve Mullen. Reżyserem, producentem i narratorem jest pełen niezwykłej erudycji ks. Barron, który aby opowiedzieć historię katolicyzmu, wraz z ekipą odwiedził około 30 miejsc w 15 państwach na całej kuli ziemskiej. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Rzymie, Krakowie, Oświęcimiu, Stambule, Lourdes, Guadalupe, Koryncie, Asyżu, Kalkucie, Efezie, Koryncie i Sankt-Petersburgu.

Według pomysłodawcy dzieła, oryginalność przedsięwzięcia polega na tym, że punktem wyjścia do ukazania historii i dziedzictwa katolicyzmu są współczesne problemy, z jakimi boryka się Kościół. Aby wyjaśnić podstawy wiary katolickiej, amerykański publicysta posłużył się licznymi przykładami z architektury, literatury, muzyki.

Bp Barron znany jest szerokiej publiczności z działalności ewangelizacyjnej w internecie. Założył organizację zajmującą się ewangelizacją i popularyzacją nauczania Kościoła katolickiego „Word on Fire Catholic Ministries”. Jego wnikliwe i błyskotliwie komentarze nt. aktualnych wydarzeń politycznych, kulturalnych i społecznych oglądane są przez ogromne rzesze internautów na całym świecie.

Inicjator Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego w Bielsku-Białej, Benon Wylegała wyjaśnił, że projekt traktuje dzieła filmowe jako pomoc „kaznodziejską”, „katechetyczną”. „Przestrzeń sakralna kościoła jest najbardziej właściwą dla tej formy preewangelizacji” – dodał.

FRE zainaugurował swą działalności w 2013 roku. Pierwszym filmem, jaki wyświetlono, była produkcja Lecha Dokowicza i Macieja Bodasińskiego, poświęcona domniemanym objawieniom w Medjugorje – „Ostatnie wezwanie”. Uczestnicy spotkań w pallotyńskim kościele zobaczyli dotąd kilkadziesiąt filmów.

diecezja.bielsko.pl

Częstograj

Polecamy muzykę

Żywieckie portrety

Krąg biblijny

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone