radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Kolędy na Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman",serif; border:none;}

Grać na ludowych instrumentach i śpiewać w sposób możliwie bliski temu, jak robiło się to dawno, dawno temu, Kaja i Janusz Prusinowscy przez lata uczyli się od wiejskich muzykantów. Dziś sami są mistrzami, z ogromnym - liczonym nagraniami, koncertami i nagrodami - dorobkiem. I równie ogromnym wpływem na wszystkich, którzy pragną, by muzyczna tradycja nigdy nie stała się przeszłością, a była żywą częścią przyszłości.

Dwupłytowy album „Cztery domy słońca. Zima i Wiosna” to prawdopodobnie ich najważniejsze dzieło: skierowane do publiczności największej, najwdzięczniejszej i… najmłodszej. No i zrealizowane z udziałem śpiewaków i muzykantów, którzy dorosłość mają jeszcze przed sobą, więc wspólne tworzenie traktują nie jako pracę, a wyłącznie jako pasję. To dzięki nim dawne (bo przecież nie „stare”!) melodie i słowa pulsują fantazją, zabawą i radością. 

Mówią Kaja i Janusz Prusinowscy: „Dawno temu nasi pradziadowie nie wiedzieli, że Ziemia to trzecia planeta Układu Słonecznego, a Słońce jest ogromną gwiazdą, wokół której krążą planety, jak miriady innych planet wokół innych słońc. Zauważali jednak jego wpływ na życie. To ono świeciło i ogrzewało, dawało siłę roślinom, zwierzętom i ludziom. W Polsce przez stulecia, niczym najpiękniejsze kwiaty
w słonecznym ogrodzie, wyrastały unikalne tradycje muzyczne i obyczaje, o których chcemy opowiedzieć.”

Najważniejszy jest tu, oczywiście, spontaniczny i radosny śpiew. Ale Kaja i Janusz oraz ich liczni przyjaciele - dorośli i dziecięcy - zaprezentowali też paletę instrumentów lepiej i gorzej znanych, które opisali tak:

W TE SIĘ DMIE LUB DMUCHA: ligawa, szałamaja, klarnety, flety, saksofon, trąbka, gemshorn, fujarka, organki i gliniane ptaszki.

TE MAJĄ STRUNY: skrzypce, basetla, kontrabas, lira korbowa, kannel, cymbały, gitara i mandolina.

W TE SIĘ STUKA I UDERZA: baraban, bębenek obręczowy, werbel, drewniane stukadełka, dzwonki
i dzwoneczki i cymbały.

TE MAJĄ KLAWISZE I MIECH: fisharmonia, harmonia polska i akordeon.

Kaja i Janusz Prusinowscy: „Kolędy mają wiele wariantów i odmian. Można z nich tworzyć kolekcje. O pastuszkach, czyli pastorałki. O aniołach. Kolędy życzące o świecie jak w bajce. Te zimowe, i te wiosenne. Śpiewają je dla Was i grają muzyczne rodziny i przyjaciele, którzy niejeden raz wędrowali od domu do domu jako najprawdziwsi kolędnicy.”

Tę barwną kompanię tworzą wytrawni muzycy znani ze sceny folkowej: Agnieszka i Mateusz Niwińscy, Maniucha Bikont, Michał Żak, Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski oraz znani twórcy tradycyjni Maria Siwiec i Andrzej Klejzerowicz.  Rodzinnego charakteru dodają kolędnicy z rodzin Burdalskich i Koźlakiewiczów.

Na płytach śpiewają i grają:

Muzykancka Kompania Dziecięca: Marysia Niwińska, Hania Prusinowska, Ignaś Koźlakiewicz, Stefan Żak, Gabrysia Burdalska, Adaś Burdalski, Filip Burdalski, Janek Koźlakiewicz, Malva Krysko, Witek Niwiński i Marysia Piszczatowska.

Krasnoludki, czyli najmłodsze dzieci: Frajda Bikont-Maziarz i Berek Bikont-Maziarz.

Kapela: Kaja Prusinowska (kapel mistrzyni), Janusz Prusinowski (kapelmistrz), Mateusz Niwiński , Kazimierz Nitkiewicz, Piotr Piszczatowski, Michał Żak, Robert Burdalski, Marta Urban-Burdalska i Ewa Koźlakiewicz.

Goście specjalni: Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich (Maria Siwiec, Lena Popińska, Agata Korycka), Andrzej Klejzerowicz z Ciechanowca i Maniucha Bikont.

Współwydawcą albumu jest Biuro „Niepodległa”.

Sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przygotowanie i koncepcja serii: Kaja i Janusz Prusinowscy – Słuchaj Uchem 

Płyta ukazuje się w serii „Źródełko”, której pomysłodawczynią jest Hanna Szczęśniak.

Patroni medialni: Polskie Radio Dzieciom, Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Smartlink: https://bfan.link/cztery-domy-slonca-zima-wiosna 

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

21 Lip 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Lip 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

22 Lip 2024 - poniedziałek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony