radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Żurba, czyli smutek…

 

Żurba to singiel zapowiadający premierę płyty „Toloka”sanockiego zespołu WERNYHORA, laureata XXIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2021.

Kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję działań wojennych w Ukrainie muzycy  WERNYHORY, przygotowując się do drugiej części sesji nagraniowej płyty w Studiu Polskiego Radia S4 im. Jerzego Wasowskiego, postanowili znaleźć pieśń będącą wyrazem ich sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i przejawem wsparcia dla Ukraińców. Rozpoczynająca się słowami: 

Matka mnie zrodziła

wśród ciemnej nocy,

dała mi żywot żołnierski

i czarne oczy.

pieśń, pochodząca z zatytułowanego  „Podole”, 47. tomu „Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga”, wydała się najwłaściwszym muzycznym komentarzem do trwającej w Ukrainie wojny. Choć zanotowana w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż niestety okazuje się być aktualne.

„Żurba” znaczy tyle, co smutek. Pieśń opowiada o młodym żołnierzu, który gotując się na wojnę wspomina, że los taki zgotowała mu matka rodząc nocą. Chłopak świadom swej niedoli, nie boi się mimo wszystko podjąć wyzwania. Jego los dodatkowo komplikuje konieczność rozstania się z ukochaną, a wie doskonale, że za plecami czai się śmierć.

Utwór wcześniej nie był nawet w repertuarze grupy WERNYHORA, ale zarówno tekst, jak i opracowana przez Macieja Harnę, współtwórcę zespołu, aranżacja w pełni oddały nastawienie biorących udział w nagraniu muzyków do wojny w Ukrainie.

Wersji dźwiękowej towarzyszy teledysk wyprodukowany przez firmę „Mazurkiewicz Produkcja Filmowa”, dzięki wsparciu, pomocy i partnerstwie Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego i Miasta Sanok.

Płytę „Toloka”, głównie z nieco zapomnianą dziś muzyką bojkowską, pochodzącą z rejonu Bieszczad, Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje wydać z początkiem lata.

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

21 Lip 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Lip 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

22 Lip 2024 - poniedziałek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony