radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Kolejna odsłona wielkiego projketu muzycznego.

15 kwietnia 2022 roku nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia pojawia się czwarta z pięciu części nagrań powstałego w drugiej połowie XVI wieku dzieła. Mikołaj Gomółka skomponował„Melodie na psałterz polski” - 150 krótkich utworów do tłumaczeń na język polski psalmów z „Psałterza Dawidowego”, dokonanych przez Jana Kochanowskiego.

Oba utwory – literacki (1579) i muzyczny (1580) – ukazały się oryginalnie nakładem krakowskiej Drukarni Łazarzowej, uważanej za najlepszą polską oficynę wydawniczą przełomu XVI i XVII wieku. Część najnowsza, czwarta, obejmuje nagrania Psalmów mądrości (CD 1) oraz Psalmów błagalnych i Psalmów Syjonu (CD 2).

Kompozycje Gomółki (jedyne zachowane do dziś dzieło autora), utrzymane w układzie czterogłosowym, oparte są na technice nota contra notam, prowadzącej wszystkie głosy w takich samych wartościach rytmicznych i w tym wypadku zachowujących wierność akcentacji języka polskiego.

Projekt wydawniczy pt. „Melodie na psałterz polski” powstał z inicjatywy i we współpracy z Programem 2 Polskiego Radia przy współfinansowaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W nagraniach całej serii, oprócz krakowskiegoChóru Polskiego Radia, wzięli udział wybitni muzycy instrumentaliści z całej Europy pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett, uznanej w świecie interpretatorki muzyki średniowiecza. Na płytach, oprócz Chóru Polskiego Radia, występują też goście: belgijski zespół Oltremontano Antwerpen(Martin Bolterauer– cynk, Robert Schlegl – puzon,Juan Gonzalez Martinez– puzon i Cameron Drayton – puzon) na  CD 1 oraz Anna Zawisza– śpiew i Marcin Szelest – organyna CD 2.

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

21 Lip 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Lip 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

22 Lip 2024 - poniedziałek
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony