radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Muzyka inspirowana duchem Drogi Krzyżowej

Droga Krzyżowa – czternastoczęściowa suita inspirowana historią Męki Pańskiej. Pomimo wyraźnego kontekstu sakralnego naturalną przestrzenią wykonawczą utworu są sale koncertowe. Uniwersalny charakter kompozycji sprawia, że może być wykonywana poza okresem wielkiego postu. Stations of the Cross to tytuł albumu Marcin Banaszka wydanego w 2017 roku przez Akademię Muzyczną w Krakowie. 
 
W roku 2013 zainicjowana została współpraca pomiędzy Akademią Muzyczną w Krakowie a Franciszkanami. Inspiracją był ogłoszony przez Benedykta XVI Rok Wiary. Projekt o nazwie W Roku Wiary Muzyką i Słowem zaowocował koncertami w Bazylice Franciszkanów Krakowie. Pierwszym wydarzeniem było para-liturgiczne nabożeństwo Drogi Krzyżowej, zilustrowane utworami muzycznymi autorstwa Marcina Banaszka.
 
Marcin Banaszek (1983) – pianista, kompozytor, pedagog, doktor sztuki. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu jazzowego Michała Tokaja oraz Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Piotra Wyleżoła. Ponadto planetolog, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie asystent Katedry Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w krakowskiej uczelni. Współpracuje z „Bednarską” – Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
 
Laureat krajowych i zagranicznych konkursów jazzowych: Nadzieje Warszawy (Warszawa, 2011), Europejskie Integracje Muzyczne (Żyrardów, 2011), Krokus Jazz Festival (Jelenia Góra, 2011), Gnesin Jazz Festival (Moskwa, 2012).
 
Marcin Banaszek w swoich poszukiwaniach artystycznych stara się łączyć światy jazzu, rocka, folku i world music. Jest zorientowany estetycznie na piękno harmonii i melodii oraz formę łączącą przejrzystość z otwartością. Jako twórca i wykonawca opowiada dźwiękami historie, w których smutek miesza się z nadzieją, a wzruszenie z ukojeniem. Jego najważniejszą składową działalności artystycznej jest autorskie trio jazzowe, z którym w dorobku posiada wydany w 2017 roku album Stations of the Cross.
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

08:15 - 09:00
Msza św.
09:00 - 09:10
Serwis informacyjny
09:10 - 09:15
Częstograj
09:30 - 10:00
Katecheza - Rozpoznaj charyzmaty
10:00 - 10:10
Serwis informacyjny

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2021 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony