radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Do troski o świętość zachęcał w Hałcnowie ks. dr Bogusław Kastelik. Kapłan pochodzący z Gilowic i pełniący posługę ojca duchownego w krakowskim seminarium był gościem listopadowej Katechezy w Bazylice.  

Swoje wystąpienie ks. Kastelik ubrał w formę dziesięciu wskazań na drodze do świętości. Odwołując się do wielu autorów chrześcijańskich zwrócił  m.in. uwagę na konieczność życia według właściwej hierarchii wartości, na szczycie której jest Bóg. Ma to być „życie w stronę Boga”. - To oznacza, że że wiara zaczyna ożywiać moją religijność od wewnątrz - mówił przywołując obraz słoneczników, które wędrują po widnokręgu za słońcem.  - O to idzie w naszym życiu, żebyśmy stale zwracali się ku Panu Bogu byśmy byli świadomi tego że wszystko, co myślimy, co czynimy ostatecznie kierujemy ku Bogu.

Dogmatyk zwrócił uwagę na konieczność życia na maksimum możliwość, zachęcał do podejmowania walki o myśli, uczucia, wolę, wierność dokonywanym wyborom. W jednym ze wskazań „dekalogu dla świętości” zwrócił uwagę na świadomość bycia poświęconym Bogu, przynależności do Boga. - Trzeba powracać do łaski chrztu, żeby sobie uświadomić, kim my tak naprawdę jestem. Jestem poświęcony panu Bogu.  To trochę jak z naczyniami liturgicznymi - z kielicha  mszalnego nie pije kompotu - mówił prelegent,  podkreślając że w ochrzczonym powinno znajdować się życie Boże, w innym razie prowadzi do do profanacji życia. 

 W kolejnych „przykazaniach” ks. Kastelik zachęcał do bycia cierpliwym w znoszeniu siebie,  do poczucia humoru, zdrowego dystansu do siebie. Podkreślił  też, że droga do świętości wiedzie przez drugiego człowieka. - Nasi bliźni nas ćwiczą i urabiają. Nikt nas nie uczy świętości jak drugi człowiek - stwierdził. 

 

Pozostałe KATECHEZY W BAZYLICE

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

18 Lip 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

19 Lip 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Lip 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony