radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Niektórzy przyjadą już w poniedziałek 18 lipca wieczorem, następni – nazajutrz. Na sześć lipcowych dni liczba mieszkańców diecezji bielsko-żywieckiej wzrośnie o prawie 6 tys. osób pochodzących z 30 krajów!
 
Nim pojadą na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa – na spotkanie ze swoimi rówieśnikami i papieżem Franciszkiem, te kilka dni wcześniej – od 19 do 24 lipca – chcieli spędzić w Beskidach. Przyjadą z Francji, Włoch, Hiszpanii, Kolumbii, Meksyku, Portugalii, Danii, Holandii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Botswany, Filipin, Hong-Kongu, Kanady, Malezji, St. Lucii, Tajwanu, Brazylii, Namibii, Indonezji, Timoru Wschodniego, Kenii, Tanzanii. Przez prawie tydzień – od 19 do 24 lipca będą mieszkać w domach wielu naszych diecezjan.
 
Będzie się nimi opiekować ponad 200 wolontariuszy, 130 koordynatorów parafialnych i stu harcerzy ZHR i ZHP, którzy będą im towarzyszyć w Muzeum Auschwitz-Birkenau. W poniedziałek 25 lipca wyruszą do Krakowa. Tam także dojedzie 2750 młodych diecezjan bielsko-żywieckich, którzy zarejestrowali się w Diecezjalnym Centrum Światowych Dni Młodzieży w Bielsku-Białej. Prawie 300 osób z różnych parafii wybiera się pod namioty – na cały tydzień, aż do weekendowego spotkania z papieżem 30 i 31 lipca.
 
Mapa, pstryk, odblask
 
– Nasi goście przyjadą 18, 19 lub 20 lipca rano do parafii, gdzie zostaną powitani przez duszpasterzy i rodziny, które będą ich gościć w swoich domach – mówi ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny koordynator ŚDM. – Tam też od razu otrzymają przygotowane przez nas pakiety, zawierające identyfikator pielgrzyma województwa śląskiego, mapę przygotowaną przez nas we współpracy ze wszystkimi starostwami diecezji w dwóch wielojęzykowych wersjach: polsko-włosko-francuskiej i polsko-niemiecko-angielskiej. Na jednej stronie umieściliśmy mapę diecezji i plan centrum Bielska-Białej, na drugiej – każdy powiat prezentuje 10 miejsc wartych odwiedzenia.
 
Każdy pielgrzym otrzyma także element odblaskowy – młodzi zapewne będą się spotykać wieczorami w parafii, potem wracać do domów o zmroku – odblask po to, by byli widoczni i bezpieczni. Dodatkowym gadżetem będzie nasz diecezjalny, wielofunkcyjny "pstryk" z logo ŚDM i wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Dostana także dwa wydawnictwa. - Nie chcieliśmy, żeby pakiet był zbyt obszerny, a przez to kłopotliwy w transporcie – młodzi pojadą z nim przecież jeszcze do Krakowa - dodaje ks. Hoffmann.
 
Trzy dni
 
Przez kolejne trzy dni od 20 do 22 lipca nas goście będą poznawać diecezję. Codziennie rano o 9.00 spotkają się najpierw w kościele parafialnym na wspólnej modlitwie – do udziału w niej są zaproszeni oczywiście wszyscy parafianie!
 
– Wiem, że bardzo wielu gospodarzy wzięło na ten czas urlopy, by w pełni poświęcić go swoim gościom. Oni na pewno będą z młodzieżą także rano, ale zapraszamy wszystkich, którzy będą w te lipcowe poranki w domu. Kolejna możliwość takiego spotkania będzie codziennie o 21.00, kiedy to chcemy się spotykać z naszymi gośćmi w parafiach, w jedności całej diecezji na Apelu Jasnogórskim.
 
W programie tych trzech dni zaplanowano: Dzień Zadumy i Refleksji - czyli wyjazd do Muzeum Auschwitz-Birkenau i zwiedzanie Oświęcimia, spotkanie na szczytach i w amfiteatrach (Trzy Lipki w Bielsku-Białej, Kaplicówka w Skoczowie, amfiteatry w Żywcu i Wiśle), połączone z wyprawami w góry oraz wycieczkę Pętlą Beskidzką.
 
Wszyscy mieszkańców są zaproszeni do uczestnictwa zwłaszcza w tzw. spotkaniach na szczytach – w każdym miejscu około 11.00 będzie sprawowana Msza św.– na Kaplicówce codziennie, w Żywcu – 21 i 22 lipca, na Trzech Lipkach - 21 lipca, a w Wiśle – 22 lipca.
 
W czasie wycieczki Pętlą Beskidzką, każda grupa odwiedzi cztery miejsca: wybrane sanktuaria (Hałcnów, Szczyrk, Przyłęków lub Rychwałd) oraz muzea: koronki w Koniakowie, „Chlebową chatę” w Górkach Małych, elektrownię na Żarze, Muzeum Browaru w Żywcu, Zamek Sułkowskich i studio filmów rysunkowych w Bielsku-Białej, muzea: drukarstwa, 4 pułku i miejskie w Cieszynie, muzeum narciarstwa w Wiśle i fort „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce.
 
Sobota będzie Dniem Zaangażowania Społecznego – rano młodzi będą w różnoraki sposób uczestniczyć w życiu parafii: posadzą drzewka, uporządkują alejki na cmentarzu, odwiedzą hospicja, domy pomocy społecznej, szpitale; będą uczestniczyć w warsztatach plastycznych, fotograficznych, muzycznych. Wieczorem w wielu miejscowościach zaplanowano koncerty i festyny. Odbędą się one m.in. na rynku w Cieszynie, Oświęcimiu, Żywcu, w centrum Szczyrku i w Czechowicach-Dziedzicach.
 
Niedziela dla wszystkich!
 
Niedziela 24 lipca będzie ostatnim dniem pobytu naszych gości w diecezji, ale także wielkim spotkaniem z młodymi naszej diecezji.
 
Do południa wszyscy spotkają się w swoich parafiach na Mszy św., spędzą czas w rodzinach, a od 15.00 do 21.00 będą uczestniczyć w nabożeństwo rozesłania, z udziałem wszystkich grup w diecezji i polskiej młodzieży – na terenach hali pod Dębowcem w Bielsku-Białej. Spotkanie rozpocznie Koronka do Miłosierdzia Bożego odśpiewana w językach gości. O 16.00 – koncert zespołu „Retrospekcja” z Wilamowic, o 17.00 zaprezentują się wszystkie grupy językowe, a każdej będzie towarzyszył śpiew hymnu ŚDM w wykonaniu scholi przygotowanej pod kierunkiem ks. Grzegorza Strządały.
 
O 19.00 zaplanowano finałowy koncert Międzynarodowych Warsztatów Gospel, prowadzonych przez fundację „Drachma” od 22 do 24 lipca.
 
Spotkanie zakończy o 20.30 adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski.
 
– Prosimy nie wybierać się do hali prywatnymi samochodami – informuje ks. Hoffmann. – Najlepiej będzie dojechać autobusami linii 7 i 8 – dodatkowe kursy będą odjeżdżać z przystanku przy bielskim dworcu. Tam też odwiozą uczestników po zakończeniu spotkania. Jesteśmy przygotowani na udział około 20 tys. osób, przygotowaliśmy 30 tys. butelek wody, każdy będzie mógł także nabyć gorący posiłek.
 
W spotkaniu wezmą udział nasi biskupi, a także około dziesięciu biskupów towarzyszących grupom międzynarodowym.
 
bielsko.gosc.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

06:30 - 07:00
Godzinki
07:00 - 07:10
Informacje o dniu
07:10 - 07:15
Częstograj
07:30 - 08:00
Rozmowa dnia - Sport
08:00 - 08:15
Jutrznia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2021 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony