radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bp Piotr Greger spotkał się z uczestnikami rekolekcji oazowych. 
Odpowiadając na ich pytania wspominał swój pobyt na turnusie w Krościenku, który prowadził twórca ruchu Światło Życie.
 
− Był człowiekiem wymagającym od siebie i od innych − mówił biskup pomocniczy bielsko-żywiecki. − Nasze rekolekcje zaczęły się od tego, że synchronizowaliśmy nasze zegarki z jego zegarkiem. Punktualność liczyła się nade wszystko.
 
− Ksiądz Blachnicki był „szpindlikorzem” − mówił dalej. − Na Śląsku tak mówi się o człowieku drobiazgowym, szukającym nieraz dziury w całym. Ksiądz Franciszek wychodził z założenia, że diabeł tkwi w szczegółach i dlatego trzeba o nie dbać.
 
W pierwszej połowie lipca w Czernichowie trwają rekolekcje pierwszego stopnia ruchu Światło Życie. Bierze w nich udział 54 uczestników z całej diecezji. Rekolekcje prowadzi ks. Grzegorz Pasternak. Pomagają mu klerycy i kilkunastoosobowa grupa animatorów. Oazowicze mieszkają w budynku szkoły, o kilka kroków od parafialnego kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.
 
− Zaprosiliśmy księdza biskupa, by wysłuchać jego świadectwa udziału w ruchu − wyjaśnia ks. Pasternak. Dodaje jeszcze, że wcześniej przygotowano pytania dla księdza biskupa. Kilka dodatkowych pytań młodzież zadała także na zakończenie spotkania. Oazowicze ciekawi byli ulubionej piosenki biskupa pomocniczego.
 
− Stawiam na „Zwiastunom z gór” − wyznał bp Greger, wyjaśniając, że kilka razy uczestniczył w rekolekcjach, odbywających się w Istebnej, w warunkach trudnych dziś do przyjęcia. − Mieszkaliśmy w wieloosobowych izbach, myliśmy się w zimnej wodzie z potoku i cały dzień przebywaliśmy na podwórzu albo, przy złej pogodzie, w stodole tutaj spożywaliśmy posiłki, uczestniczyliśmy w Eucharystii i słuchaliśmy konferencji. W tamtych czasach, w latach 80. nie było mowy o zorganizowaniu rekolekcji w budynku szkolnym. Groziły za to surowe konsekwencje − przypomniał biskup.
 
Na zakończenie wizyty w Czernichowie oazowicze wręczyli mu pamiątkową koszulkę. Po błogosławieństwie ksiądz biskup zaprosił młodzież do udziału w diecezjalnym dniu wspólnoty wszystkich grup, uczestniczących w rekolekcjach wakacyjnych. Wspólną modlitwę, połączoną z dzieleniem się świadectwami wiary i doświadczeniami rekolekcji zaplanowano na czwartek 14 lipca w kościele św. Pawła, w Bielsku-Białej na Osiedlu Polskich Skrzydeł.
 
Ks. Franciszek Blachnicki jest twórcą między innymi Ruchu Światło Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, kandydatem na ołtarze, krzewicielem pobożności w znacznej mierze opartej na życiu i ideałach św. Maksymiliana.
 
bielsko.gosc.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony