radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W bielskim klasztorze sióstr redemptorystek – jedynym na polskiej ziemi klasztorze kontemplacyjnego Zakonu Najświętszego Odkupiciela (OSsR) odbyły się wybory władz zakonnych.
 
Poprzedziła je liturgia pod przewodnictwem ordynariusza bielsko-żywieckiego Romana Pindla.
 
Nową przełożoną liczącej kilkanaście osób żeńskiej wspólnoty zakonnej na kolejną kadencję została pochodząca z ziemi łowickiej s. Urszula Nowińska. Jej zastępczynią wybrano s. Beatę Figurę. Wybrano także radę klasztoru: wikarię, sekretarkę i dwie radne. Cała wspólnota powierzyła się Matce Bożej słowami modlitwy ułożonej przez bł. Marię Celestę Crostarosą, osiemnastowieczną włoską mistyczkę – założycielkę zakonu, którą 18 czerwca br. Kościół wyniósł na ołtarze.
 
Z okazji uroczystości biskup podarował siostrom jubileuszową świecę na 1050. rocznicę chrztu Polski. Autorką grafiki, przedstawiającej trzech patronów diecezji bielsko-żywieckiej, jest jedna sióstr redemptorystek.
 
Klasztor redemptorystek usytuowany jest na Trzech Lipkach – wzgórzu, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram Bielska-Białej i Beskidów.
 
Siostry przybyły do Stolicy Podbeskidzia z Tuchowa, gdzie mieszkały w pobliżu sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. 30 września 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego klasztoru kontemplacyjnego sióstr redemptorystek w Polsce. Przy klasztorze powstały kaplica pw. Najświętszego Odkupiciela, z ikoną Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która jest otwarta dla wszystkich.
 
W ciągu prawie 25 lat działalności bielska wspólnota założyła dwa klasztory na Słowacji: w Keżmarku i pierwszą grekokatolicką wspólnotę we Vranowie. Klasztor powstał też w Pietropawłowsku w Kazachstanie, gdzie pojechały dwie siostry, aby stworzyć tam, wspólnotę modlitwy.
 
Mimo wspólnej reguły, każdy klasztor jest jednostką niezależną i nie podlegającą żadnej przełożonej generalnej.
 
diecezja.bielsko.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony