radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

60 małych kęczan uczestniczyło w drugim tygodniu z Panem Bogiem w parafii na Osiedlu.

Od kilku lat, w czasie ferii i wakacji ks. Marcin Pomper przekonuje najmłodszych, jak najlepiej walczyć ze złem: - Tak jest wtedy, kiedy gromadzimy się wspólnie i razem zbliżamy do Chrystusa, kiedy odkrywamy drogę ku świętości patrząc na życie świętych - mówi.
- Tydzień z Panem Bogiem organizuję już po raz dwudziesty. Zaczęło się wszystko w Ujsołach w 2007 r. w czasie ferii zimowych i tak trwa do dziś w każde ferie i wakacje. W pierwszym tygodniu gromadzę dzieci, aby jak to zawsze na Tygodniu z Panem Bogiem - wkurzać szatana - mówi ks. Marcin. - Razem odkrywamy drogę do świętości, patrząc na życie świętych. Tak się złożyło, że w Roku Miłosierdzia mój jubileuszowy TzPB jest czasem odkrywania postaci św. Jana Pawła II. Cudowny czas łaski dla każdego z nas!
Przez tydzień dzieci spotykały się pod opieką ósemki opiekunów, w tym emerytowanych nauczycieli i młodzieży - najpierw w parafialnej sali Świętej Rodziny, a później w szkolnej sali gimnastycznej.

Lolek w samo południe!
 
Dzień wypełniały im zajęcia sportowe, artystyczne, konkursy i wycieczki.
- Było mnóstwo śmiechu i radości z tego, że udało się zdobyć pełną pulę punktów, że każdy nawet najmłodszy wykonał zadanie - mówi ks. Marcin. 
Każdego dnia dzieci tworzyły inne grupy. - Jest ciągła rotacja, a dzieciom to się podoba, bo otwierają się łatwiej na innych - wyjaśnia ks. Pomper.
Codziennie w samo południe dzieci śpiewały (z ogromnym zaangażowaniem!) swój hymn, którym była piosenka Magdy Anioł "Lolek", odmawiały Anioł Pański i zasiadały do wspólnego drugiego śniadania.Dzień kończyły zajęcia wspólną dziesiątką Różańca.
Ale modlitwy nie brakowało także... podczas codziennej zabawy! Na zakończenie jednego z turniejów sportowych przygotowały papierowe serca. Podpisały je i kiedy wracały ze szkolnej sali gimnastycznej do kościoła, ofiarowały swoje serca - i te papierowe też - Jezusowi i Maryi, pod figurą Matki Bożej Fatimskiej, śpiewając: „Ofiaruję Tobie Panie mój…”
 
Na kremówki
 
Jednym z emocjonujących dni, był ten, kiedy dzieci popisywały się swoją wiedzą o osobie św. Jana Pawła II. Pracowały grupowo. Dzień przed konkursem dostały zadanie, by zapoznać się z życiorysem papieża Polaka. Nazajutrz okazało się, że zadanie wypełniły znakomicie i konkursowe pytania nie sprawiały im żadnych kłopotów!
Z taką wiedzą ruszyły na wycieczkę do Wadowic. Odwiedziły dom rodzinny Jana Pawła II, bazylikę w której przyjął Chrzest św. - gdzie też uczestniczyły w Eucharystii.
Postawa dzieci  - ich śpiew, skupienie i pełne uczestnictwo, było mocnym świadectwem dla wszystkich dorosłych. Mali kęczanie byli także u wadowickich karmelitów bosych i w tamtejszym sanktuarium św. Józefa, gdzie Karol Wojtyła często przychodził. Oczywiście nie zabrakło papieskiej kremówki!
 
Modlitwa pod hipermarketem
 
Przedostatni dzień parafialnych półkolonii był dniem wyciszenia. Każde dziecko przyniosło kamień podpisany swoim imieniem. Kamień symbolizował grzechy.
- Tłumaczyłem dzieciom, że każdy z nas ma swoje słabości, ale wszyscy mamy też Miłosiernego Ojca, o czym przypomina nam trwający Rok Miłosierdzia. Trzeba byśmy zostawili swoje słabości Chrystusowi - opowiada ks. Marcin. - Wszyscy udaliśmy się do kapliczki zwanej „Upadkiem Pana Jezusa". Tam oddaliśmy symbolicznie nasze grzechy, powierzając się w ręce Miłosiernego Pana, przyjmując Go do swojego serca.
Dzieci bardzo przeżyły spotkanie. - Była to także ich kolejna lekcja ewangelizacyjna dla miasta - podkreśla duszpasterz. - Kapliczka znajduje się bowiem blisko jednego z kęckich hipermarketów, przy dość ruchliwej drodze. Ludzie patrzyli na nas, a niektórzy zatrzymywali się i dołączali do modlitwy. Bo ten tydzień to także czas na dawanie świadectwa. Mamy być apostołami Jezusa, no i chcemy, realizować pierwsze słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w dniu rozpoczęcia pontyfikatu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.
 
Papieska wyprawa
 
Na finał, w sobotę 2 lipca, dzieci wybrały się na... spacer po Kętach, przypominając sobie po raz kolejny wartości, które wypełniały życie św. Jana Pawła II.
Odwiedziły Pana Jezusa wystawionego w Najświętszym Sakramencie podczas wieczystej adoracji w kościele sióstr klarysek. W kościele Świętych Małgorzaty i Katarzyny stanęły przy figurze papieża, weszły również do kaplicy św. Jana Kantego - patrona środowiska akademickiego, tak bliskiego papieżowi.
Dzieci były także w klasztorze sióstr zmartwychwstanek i kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej - jeszcze raz słuchając o Matce Miłosierdzia i Bożym Miłosierdziu, którego apostołem był Jan Paweł II, a na finał - u ojców franciszkanów - wszak to właśnie u krakowskich ojców Karol Wojtyła odprawiał Drogę Krzyżową.
 
Bogu niech będą dzięki
 
- Ten tydzień mogliśmy zorganizować dzięki urzędowi miasta, ofiarności sponsorów i wielu ludzi dobrej woli - mówi ks. Pomper. - To był wspaniały czas modlitwy i zabawy dla dzieci, ale i dla nas, wychowawców. Bo jak powtarzał św. Jan Bosko - mój ulubiony święty, który jest dla mnie inspiracją także w organizowaniu TzPB - święty to człowiek radosny! Nieodzownym elementem tych tygodni są również tańce lednickie, które dzieci bardzo lubią i zawsze reagują bardzo żywiołowo. Cieszę się, że ta akcja rozpoczęta przeze mnie także w Brennej i Skoczowie Górnym Borze jest kontynuowana.
- Tydzień z Panem Bogiem to czas radości, zabawy, śpiewu, czas poznawania siebie, zbliżania się do swego brata, siostry, dawania siebie innym i zrozumienia, że Bóg jest zawsze z nami, że prowadzi nas za rękę drogą do szczęścia, którym jest niebo - mówi Maria Karaim, jedna z opiekunek dzieci. - Bogu niech będą dzięki za te chwile spędzone razem. Ks. Marcin pokazuje w piękny i radosny sposób, że każdy dzień - i słoneczny, i szary wiele piękna w sobie ma. Uczy nie tylko dzieci, że jedynie droga z Bogiem jest drogą właściwą. Nasze dzieci jednoczyły się, poznawały co dobre i właściwe, na czym polega rywalizacja.
- Drugiemu już Tygodniowi z Panem Bogiem w naszej parafii towarzyszyła postać św. Jana Pawła II. Jest to święty bliski nam - opiekunom. Dla dzieci, szczególnie najmłodszych, to postać znana głównie z przekazu dorosłych bądź mediów - dodaje Dariusz Tatoń, także opiekun dzieci. - Dzięki inicjatywie ks. Marcina najmłodsi mają szansę bliżej poznać świętego Papieża poprzez rozmaite konkursy. Całkiem prawdopodobne, że poprzez tę inicjatywę sam Papież raz jeszcze postawił nas przed próbą odpowiedzi na pytanie, które znalazło się w Liście do dzieci: „Czyż Pan Jezus nie stawia dziecka za wzór także ludziom dorosłym?”.
- Zabawy ruchowe, konkursy, quizy, śpiew, wspólny posiłek, zawiązały wspólnotę dzieci, a także nas opiekunów - mówi Krzysztof Kaczor: - Wszyscy wspominamy Wadowice, gdzie udział dzieci we Mszy św. podziwiali dorośli znajdujący się w kościele. Dzieci były wyjątkowo grzeczne, wspierały się i wspólnie o siebie troszczyły. Już słychać głosy z zapytaniem o trzecią edycję.
Na zakończenie kęckiego tygodnia, każdy uczestnik otrzymał kubek przypominający o tym wyjątkowym czasie.
 
bielsko.gosc.pl
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Teraz na antenie

06:30 - 07:00
Godzinki
07:00 - 07:10
Informacje o dniu
07:10 - 07:15
Częstograj
07:30 - 08:00
Rozmowa dnia - Sport
08:00 - 08:15
Jutrznia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2021 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony