radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Bp Roman Pindel udzielił w Bielsku-Białej święceń prezbiteratu 12 nowym kapłanom. 
 
 
Pamiątkowe zdjęcie neoprezbiterów z księżmi biskupami, proboszczami rodzinnych parafii i przełożonymi seminarium (Alina Świeży-Sobel, bielsko.gosc.pl)
 
Dedykował im słowa, które kiedyś od Pana Jezusa usłyszało 12 apostołów - o tym, że mają być solą ziemi...W bielskiej katedrze św. Mikołaja najpierw ks. Sławomir Kołata, wicerektor krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, przedstawił 12 diakonów mających przyjąć święcenia kapłańskie, a kandydaci na kapłanów wyrazili wolę przyjęcia święceń i złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi i jego następcom.
 
Stało się to w obecności zgromadzonych w katedrze licznych kapłanów i wiernych. Byli wśród nich biskupi Piotr Greger i senior Tadeusz Rakoczy, a także proboszczowie rodzinnych parafii neoprezbiterów oraz proboszczowie parafii, w których odbywali praktyki duszpasterskie jako diakoni.
 
- "Wy jesteście solą ziemi" - apostołowie, pierwsi adresaci tych słów, dobrze pojęli zawarte w nich wyzwanie - mówił w homilii bp Pindel. - Stali się faktycznie solą ziemi, ludźmi, którzy - w znaczeniu przenośnym - nadają smak w tym miejscu, gdzie przebywają, w tym środowisku, w którym żyją. Dzieje Apostolskie pokazują jednoznacznie, że najpierw w Jerozolimie, a potem w coraz dalszych obszarach głoszą odważnie Ewangelię. Przekonują, czasem garstkę, nieraz całe tłumy, żeby nawrócić się i przyjąć imię Jezusa. W taki sposób nadają nowy smak danej miejscowości. Jedni słuchacze przyjmują chrzest, inni zaś odrzucają. Niektórzy się tak sprzeciwiają, że aż wzniecają prześladowania głosicieli. Ewangelia się rozpowszechnia tylko dlatego, że apostołowie i ci, którzy uwierzyli, stają się faktycznie solą ziemi: nadają smak, zmieniają obyczaje, dają świadectwo, zaznaczają, że jest Pan nad całym światem, jest jeden Zbawiciel.
 
Jak przypominał bp Pindel, w ciągu wieków w Kościele taką rolę spełniali zwłaszcza święci, nierzadko zostający męczennikami.
 
- Świat oczekuje i bezbłędnie rozpoznaje, kto jest solą ziemi, bo wyróżnia się innością i wprowadza jakąś nowość; kto odbija się od szarości tłumu i tworzy lepszą ludzkość, lepsze społeczeństwo. Łatwo rozpoznać świętego człowieka, który żyje według wartości ewangelicznych, przemienia serca innych ludzi pod wpływem tego, co sam niesie w swoim sercu. Prezbiter we wspólnocie, w której posługuje, ma nadawać smak Ewangelii, ma być rzeczywiście solą dla ziemi, dla tych ludzi, którym posługuje. Czyni to przez głoszenie słowa, udzielanie sakramentów, ale przede wszystkim przez życie, które świadczy o jego zaangażowaniu w przemianę społeczności w bardziej ewangeliczną, bardziej sprawiedliwą, kierującą się bardziej miłosierdziem - wskazywał neoprezbiterom ich przyszłe zadania bp Pindel, przestrzegając, by starali się czuwać nad tym smakiem, który dziś w nich jest, i zastanawiali się, jak zachować go w zmieniającym się świecie. - Życzę wam, żebyście zawsze z wielką świeżością nadawali smak Ewangelii w tym społeczeństwie, w którym będziecie żyć - dodał biskup ordynariusz.
 
Po modlitwie święceń, poprzedzonej odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych, kiedy kandydaci do święceń leżeli przed ołtarzem krzyżem, po nałożeniu rąk na głowy neoprezbiterów, namaszczeniu dłoni Krzyżmem, wręczeniu pateny i kielicha mszalnego, a także przekazaniu znaku pokoju neoprezbiterzy dołączyli do ołtarza, przy którym wraz z biskupami sprawowali pierwszą Eucharystię.
 
Przy ołtarzu w katedrze stanęli po raz pierwszy: ks. Przemysław Gorzołka z Istebnej, ks. Grzegorz Guga z Łękawicy, ks. Piotr Honkisz z Kóz, ks. Piotr Hutnicki ze Strumienia, ks. Kamil Kruczek ze Szczyrku, ks. Dawid Kubień z Zabrzega, ks. Adrian Mętel z Koszarawy, ks. Artur Micorek z Leśnej, ks. Wojciech Olesiński z Wilkowic, ks. Kamil Skoczylas z Bielska-Białej-Komorowic, ks. Sebastian Otworowski z parafii św. Stanisława w Bielsku-Białej i ks. Adam Wandzel z Godziszki.
 
Patronem rocznika jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko, którego beatyfikacja odbywała się w roku 2010, gdy rozpoczynali swoją seminaryjną formację. Całym rocznikiem, jako klerycy, pielgrzymowali do jego relikwii w Warszawie w 2013 r., w dniu jego liturgicznego wspomnienia.
 
Zobacz zdjęcia z uroczystości święceń kapłańskich: GALERIA 1. i GALERIA 2.
 
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony