radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Ojcowie franciszkanie, opiekujący się sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej mogą rozpocząć starania u Stolicy Apostolskiej, o nadanie wyjątkowego tytułu dla ich kościoła.

Zezwolenie w tej sprawie przegłosowali biskupi, uczestniczący w 372. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie, z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jednym z zagadnień poddany pod obrady Episkopatu była kwestia uhonorowania rychwałdzkiego sanktuarium tytułem Bazyliki Mniejszej. Biskupi pozytywnie przegłosowali „nihil obstat” czyli brak przeszkód do podjęcia kroków w tym celu.

Teraz ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel, jako biskup miejsca wraz z franciszkanami, opiekującymi się sanktuarium prześle do Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Rzymie prośbę o ustanowienie bazyliki, dołączając do niej pozytywną opinię polskich biskupów. Potrzebne będzie jeszcze opracowanie na temat historii sanktuarium oraz podejmowanej w nim działalności religijnej: liturgicznej, duszpasterskiej i charytatywnej.

− Przygotowaliśmy już album, zawierający dokumentację fotograficzną kościoła, łaskami słynącego obrazu, prezbiterium, miejsc celebracji sakramentów świętych: Eucharystii, pokuty i chrztu − mówi o. Bogdan Kocańda OFMConv., proboszcz rychwałdzki i kustosz sanktuarium.

Jeżeli Kongregacja rozpatrzy prośbę pozytywnie i zaakceptuje dołączone materiały, rychwałdzka świątynia będzie drugą bazyliką w diecezji bielsko-żywieckiej. Jako pierwsza tytuł ten otrzymał kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej Hałcnowie, który pełni także rolę sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Oficjalne nadanie tego tytułu nastąpi na początku lipca, podczas uroczystości odpustowych. Poprzedzi je cykl spotkań i czuwań modlitewnych, do których zaproszono w określonym porządku wiernych z całej diecezji.

Tytuł bazyliki mniejszej kościołom wyróżniającym się wartością historyczną, liturgiczną, duszpasterską lub charakterem pielgrzymkowym nadaje Stolica Apostolska. Łączy się to ze swoistym splendorem i dodatkowymi przywilejami, jak chociażby dodatkowy odpust w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ale powoduje także dodatkowe obowiązki: ma być przez cały dzień otwarta dla wiernych, powinno się tutaj odprawiać nabożeństwa częściej, niż w większości kościołów, a liturgia ma mieć charakter wzorcowy. Bazylika ma być celem organizowanych pielgrzymek, a jej opiekunowie muszą zapewnić przewodników, którzy po sanktuarium.

W Polsce tytuł bazyliki mniejszej nosi 10 katedr, 5 konkatedr, 25 kolegiat i 88 innych kościołów.

zobacz zdjęcia z Rychwałdu TUTAJ.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony