radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Uczestnicy Kongresu Europassion z uznaniem obejrzeli cieszyńskie misterium. Prawie 250 osób z kilkunastu krajów, reprezentujących ponad 30 zespołów pasyjnych, wzięło udział w odbywającym się w Cieszynie 32. Międzynarodowym Kongresie Europassion.

Odbywał się pod hasłem: „Cieszyn wita z Pasją”, a honorowym patronatem wydarzenie objął prezydent RP Andrzej Duda. W gronie członków komitetu honorowego tego przedsięwzięcia znaleźli się: kard. Stanisław Dziwisz, bp Roman Pindel, sekretarz stanu Stanisław Szwed, starosta Janusz Król i burmistrz Ryszard Macura.

Główne obrady kongresowe poprzedziły dwa dni, które goście spędzili poznając Cieszyn i Beskidy. Okazją do głębokich przeżyć religijnych była wspólna modlitwa na Jasnej Górze, przed ikona MB Częstochowskiej.

- Takie chwile, kiedy modlitwa wzrusza do łez, budują prawdziwą więź między ludźmi, dla których największą pasją jest głoszenie innym prawdy i krzyżowej męce, śmierci i zmartwychwstaniu naszego Zbawiciela - mówi s. Jadwiga Wyrozumska, elżbietanka, kierująca Zespołem Teatralnym przy parafii św. Elżbiety w Cieszynie i organizacją kongresu.

Po obradach poświęconych działalności wspólnot pasyjnych w poszczególnych krajach Europy, które odbyły się w cieszyńskim Teatrze im. A. Mickiewicza, na scenie pojawili się gospodarze kongresu: aktorzy Zespołu Teatralnego św. Elżbiety, zapraszając na misterium Męki Pańskiej w swoim wykonaniu. Na widowni zasiedli twórcy podobnych misteriów w różnych krajach. Przybyli też goście, m.in.: bp Roman Pindel, bp Paweł Anweiler, zwierzchnik senior diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, europoseł Jan Olbrycht, wiceminister Stanisław Szwed, senator Andrzej Kamiński, poseł Jacek Falfus, burmistrz Ryszard Macura.

Jezus na scenie

- Nie wiemy, jak zostaniemy odebrani przez zagranicznych gości, bo dotychczasowe obejrzane przez nas misteria nie odbywały się w teatrze. To będzie dla gości nowe doświadczenie - przyznawała s. Jadwiga na chwilę przed podniesieniem kurtyny. Potem prosiła, jak zawsze, by zrezygnować w trakcie misterium z oklasków i ewentualnie zostawić je na zakończenie. A burza oklasków widzów wstających na znak najwyższego uznania rozwiała wszelkie niepokoje...

- Dziękuję za wasze świadectwo wierności Chrystusowi, zwłaszcza że dajecie je w czasie, gdy tyle wokół sygnałów o tym, że Europa chce swoje chrześcijańskie korzenie zgubić. Potrzebujemy ludzi takich, jak wy – podkreślał Josef Lang, prezes stowarzyszenia Europassion, dziękując szczególnie za świadectwo rodzin, dzięki którym w misterium zaangażowanych jest wielu młodych i najmłodszych aktorów.

Aktorzy w kościele

Bp Roman Pindel przewodniczył w kościele św. Elżbiety Mszy św. dla uczestników kongresu i członków cieszyńskiego Zespołu Teatralnego.

- Europasja gromadzi ludzi, którzy przedstawiają cos bardzo ważnego, centralnego dla wiary chrześcijańskiej: jak Jezus cierpiał, jak umierał i że zmartwychwstał. Wiemy, ile dobra powstaje przez tę działalność, która przecież wymaga poświęcenia czasu i wysiłku. To dobrze, że Pasja jest odgrywana w tylu różnych miejscach. To jest sposobność, by Jezus dotarł do serc ludzi, którzy ją oglądają - mówił bp Pindel, przypominając, że teatr to stosowane już od wieków narzędzie, by przedstawiać podstawowe prawdy wiary, nauczanie Kościoła.

- Aby było ono skuteczne, człowiek, który gra, musi najpierw sam uwierzyć w to, co głosi. Musi to być przedstawione poprawnie od strony warsztatu aktorskiego, ale będzie budzić do wiary, jeżeli będzie przedstawiane przez człowieka, który do głębi wierzy, że Jezus cierpiał i zmartwychwstał dla naszego zbawienia - dodawał bp Pindel.

Na zakończenie tej Mszy św. odbyło się uroczyste przekazanie figury Chrystusa, towarzyszącej wszystkim spotkaniom Europassion. Gospodarzem kolejnego kongresu będą członkowie grupy pasyjnej z Kecskemet na Węgrzech i to oni otrzymali z rąk s. Jadwigi Wyrozumskiej oraz Marii Liwczak statuę, a życzenia dobrych owoców cieszyńskiego kongresu i zaproszenie na następny skierował do wszystkich prezes Josef Lang.

Miłym podsumowaniem pracowitego kongresowego dnia było wieczorne spotkanie przy stole, które ubogacili swoimi występami m.in. członkowie ZPiT "Ziemia Cieszyńska" oraz kapele góralskie.

Przed opuszczeniem Polski goście z Europassion udali się jeszcze na zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Domu Jana Pawła II w Wadowicach.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony