radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Z myślą o kapłanach-seniorach w Andrychowie rozpoczęto oficjalnie budowę domu księży emerytów. Będzie już drugą tego rodzaju placówką w diecezji.

W Niedzielę Miłosierdzia bp Roman Pindel poświęcił plac pod budowę domu księży emerytów. Inwestycja ma już plany i swoje miejsce. Budynek, w którym mieszkanie znajdzie dwudziestu księży stanie blisko kościoła św. Stanisława na andrychowskim osiedlu. Oprócz dwudziestu mieszkań obiekt będzie miał także zaplecze gospodarcze i kuchenne, salę rehabilitacyjną oraz własną kaplicę.

Dom będzie połączony z kościołem, by ułatwić księżom dostęp do zakrystii i udział w nabożeństwach.

− Przebywający tutaj emerytowani księża będą pomagać w miejscowej i sąsiednich parafiach, zwłaszcza w spowiedzi i odprawianiu Mszy św. − zapewnił ordynariusz bielsko-żywiecki podczas Mszy św., która w Niedzielę Miłosierdzia poprzedziła obrzęd poświęcenia placu budowy.

Jako inwestor figuruje parafia św. Stanisława. To z tego względu, że właśnie ona jest właścicielem gruntu, na którym stanie dom. Jednak jego budowę sfinansuje diecezja i sami księża: co miesiąc każdy czynny duszpastersko kapłan składa ofiarę na budowę i utrzymanie domu księży emerytów.

− W zamian za udostępniony grunt, parafia otrzyma gotowe pomieszczenia garażowo-gospodarcze, wybrukowany plac przed plebanią i pomoc mieszkających księży − wylicza ks. proboszcz Jan Figura. Będąc na miejscu będzie on pełnił rolę nadzorcy budowy.

Prace ruszą szybko. W ciągu najbliższego roku mają stanąć mury obiektu liczącego 60 metrów długości i 20 metrów szerokości. Następnie trzeba będzie sprawnie wykonać roboty wykończeniowe. Czas ma tutaj znaczenie, bowiem jeszcze w tym roku przewiduje się kompletne zapełnienie ostatnich z trzydziestu mieszkań w domu księży emerytów im. Jana Pawła II, który mieści się w Bielsku-Białej, w bezpośrednim sąsiedztwie Kurii Diecezjalnej.

W uroczystości poświęcenia placu budowy wzięli udział parafianie, projektanci i budowniczy. W modlitwie poświęcenia uczestniczyli także księża Jacek Kobiałka i Stanisław Filapek, reprezentujący komitet budowy domu księży emerytów oraz dziekan andrychowski ks. prałat Stanisław Czernik.

bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony