radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Po sześciu dniach marszu do sanktuarium maryjnego w duchowej stolicy Polski dotarli pątnicy z Żywiecczyzny. Zwieńczeniem tegorocznego pielgrzymowania była Msza Św. celebrowana 29 sierpnia przez bp Romana Pindla w kaplicy cudownego obrazu Czarnej Madonny. - Na pewno w tym roku w Częstochowie byliśmy słyszalni i widoczni, ponieważ sporo osób ubrało regionalne stroje góralskie. W ten sposób, naszym rodzimym folklorem z zaakcentowaliśmy skąd jesteśmy - powiedziała Marta Wolska odpowiedzialna za obsługę medialną żywieckiej pielgrzymki. 

W sumie przed cudownym obrazem Czarnej Madonny stawiło się ponad pół tysiąca pątników. W drodze opiekę duchową nad poszczególnymi grupami sprawowało w sumie sześciu duszpasterzy na czele z proboszczem konkatedry ks. Grzegorzem Gruszeckim. Obecne były także siostry zakonne oraz kapłani żywieckich parafii  - W tym roku podczas  rekolekcji w drodze kontynuowaliśmy temat sakramentów Kościoła i słuchaliśmy katechez o małżeństwie - poinformowała Marta Wolska.  

Mszy św. wieńczącej pielgrzymkę przewodniczył bp Roman Pindel. W homilii zaznaczył,  że tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w roku św. Józefa Bilczewskiego, który był wielkim czcicielem Matki Bożej. Przypomniał, że lwowskiemu arcybiskupowi zawdzięczamy koronację obrazu Czarnej Madonny papieskimi koronami, co było działaniem uprzedzającym polityczne zamiary cara chcącego ufundować własne korony. - Arcybiskup Bilczewski użył oryginalnego określenia dla sanktuariów Maryjnych. Jasną Górę i inne miejsca czci nazywa „Izbami tronowymi”. Faktycznie przychodzimy tutaj, na Jasną Górę, do Kalwarii, Rychwałdu i Rajczy, czy do innych miejsc. Nie odejdziemy, dopóki nie popatrzymy na Obraz Matki Bożej, nie wypowiemy tego, z czym przychodzimy, nie wysłuchamy tego, co Ona ma nam do powiedzenia -  stwierdził bp Pindel. 

Pielgrzymka Żywiecka do Częstochowy należy do najstarszych w Polsce. Mieszkańcy stolicy Żywiecczyzny po raz pierwszy wyruszyli na pątniczy szlak w 1611 roku.  

 
Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

16 Kwi 2024 - wtorek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

17 Kwi 2024 - środa
08:15 - 09:00
Msza św.

17 Kwi 2024 - środa
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony