radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

W dniu Święta Objawienia Pańskiego, a więc proklamowania zbawienia dla wszystkich starych i nowych pogan, idziemy przez dzisiejszy Żywiec, ogłaszając „Dzień dziś wesoły!” - mówił bp Roman Pindel w Żywcu. 6 stycznia barwny korowód z trzema królami i rzeszą radosnych mieszkańców  przeszedł ulicami stolicy Żywiecczyzny. 

Tegoroczne świętowanie zainaugurowała Msza św. celebrowana przez biskupa w kościele św. Floriana w Zabłociu. Z racji przypadającej w tym dniu 8. rocznicy sakry i ingresu złożono biskupowi Romanowi Pindlowi życzenia, dziękując za pasterską posługę 

W Eucharystii uczestniczyli  mieszkańcy parafii,  przedstawiciele różnych środowisk życia religijnego i społecznego.  Liturgiczne lekcje odczytywali mężczyźni z żywieckich wspólnot parafialnych, którzy wcieli się w role trzech króli. Liturgiczny śpiew ubogacili swoim śpiewem górale.  

Po Mszy św. uformowano barwny korowód. Drogę z kościoła św. Floriana na żywiecki rynek przeszli uczestnicy wspólnej modlitwy, do których dołączali inni mieszkańcy miasta. Maszerowano całym rodzinami, mając na głowach symboliczne, królewskie korony.  Idąc ulicami miasta, śpiewano kolędy.  Pochód prowadzili  jukace, czyli zabłoccy przebierańcy, skrywający twarze pod maską z kawałka baraniego runa, z wyciętymi otworami na oczy i usta, na głowę wkładający czapę w formie stożka, zwieńczoną pomponem i wypisaną datą nowego roku.  Trzech królów wieziono w dorożce. Pojawili się jeźdźcy z pocztem husarskim, wojowie, żywczanie w tradycyjnych strojach mieszczańskich. Ozdobą korowodu były jak zawsze dzieci.

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

18 Lip 2024 - czwartek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

19 Lip 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

19 Lip 2024 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony