radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

Wielkopostny zjazd przedstawicieli Parafialnych Zespołów Charytatywnych diecezji bielsko-żywieckiej odbył się 23 lutego w Bielsku-Białej.

W zjeździe wzięło udział około 100 przedstawicieli zaangażowanych w parafialną działalność charytatywną z 30 parafii na terenie Podbeskidzia.

Spotkanie rozpoczęła konferencja wygłoszona przez ks. Mateusza Kierczaka poświęcona refleksji nad miłosierdziem Boga w kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Duchowny przypomniał, że papież Franciszek poprzez to nadzwyczajne wydarzenie, chce dotrzeć i dotknąć Bożą miłością każdego człowieka a szczególnie, tego który jest daleko od Kościoła i Boga. „Dla Parafialnych Zespołów Charytatywnych jest to zaproszenie, by wraz z niesioną pomocą materialną potrzebującym postawić większy nacisk na uczynki miłosierdzia co do duszy. Ofiarować im swoją otwartość i czas, tak aby móc podzielić się doświadczeniem Boga” – zaznaczył kapłan.

W drugiej części zjazdu omawiano bieżące działania diecezjalnej Caritas. Ks. Robert Kasprowski, dyrektor diecezjalnej Caritas nawiązując do hasła Caritas Polska na Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia – „Więcej Caritas w Parafii, więcej Parafii w Caritas” – zachęcił członków PZC do zacieśniania współpracy z Caritas.

Przypomniał, że są projekty, w których współpraca PZC i Caritas diecezjalnej jest bardzo ścisła np.: jałmużna wielkopostna, program Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, program „embargo” czy zbiórki żywności „TAK POMAGAM”. Zdaniem dyrektora, współpraca ta mogłaby być jeszcze wydajniejsza.

Ks. Kasprowski podkreślił, że Działalność Caritas w diecezji bielsko-żywieckiej opiera się w znacznym stopniu na wolontariuszach Parafialnych Zespołów Charytatywnych i Szkolnych Kół Caritas. Według kapłana, to oni stanowią pierwszą linię aktywności charytatywnej Kościoła lokalnego, docierając z pomocą do osób najbardziej potrzebujących.

Nawiązując do konferencji, która rozpoczęła spotkanie, kapłan podkreślił, że fundamentem działania wolontariuszy Caritas są Ewangelia i życie sakramentalne. „Dlatego, szczególnie w roku jubileuszowym, wolontariusze winni pamiętać i odkrywać na nowo prawdę o swoim zakorzenieniu w Chrystusie Miłosiernym. W praktyce prawda ta winna skłaniać do głębszej modlitwy, częstej Eucharystii i pracy nad rozwojem duchowym” – dodał.


Na zakończenie zjazdu Parafialne Zespoły Caritas usłyszały zaproszenie na XIII Pielgrzymkę Pracowników i Wolontariuszy Caritas do Krakowa Łagiewnik, która odbędzie się 9 kwietnia br. oraz na diecezjalne spotkanie wszystkich członków Parafialnych Zespołów Charytatywnych w dniu 16 kwietnia w Pogórzu.

 

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

09 Cze 2023 - piątek
08:15 - 09:00
Msza św.

09 Cze 2023 - piątek
15:00 - 15:20
Koronka do Bożego Miłosierdzia

10 Cze 2023 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony