radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

- Kiedy słyszymy, jak ktoś rzuca, że się nie da, że to niemożliwe, mówimy: patrz ostatnia linijka! Bo my: "Rzeczy niemożliwe załatwiamy od ręki, a na cuda trzeba troszkę poczekać" - wybuchają śmiechem ratownicy spod maltańskiego krzyża z Kęt.

- To jest Mietek. A to Renia - z dumą przedstawiają swoich najlepszych wolontariuszy, czyli... dwie maltańskie karetki marki renault i mercedes, które otrzymali dla swojej codziennej działalności. - To teraz prosimy przeczytać napis na karetkach: "Zakon Maltański Polska. Maltańska Służba Medyczna" i jeszcze, jeszcze dalej! - ostatnia linijka, bo to ona jest najistotniejsza: "Oddział Kęty"!

Maltańczycy, którzy mają swoją siedzibę przy parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, dumnie prężą pierś, ale i z ogromnym dystansem do siebie opowiadają o swojej codzienności. Podkreślają, że od pięciu lat - kiedy powstała ich grupa - towarzyszy im podstawowy cel, nawiązujący do ich kilkusetletniego motta: "Obrona wiary i pomoc potrzebującym": nie zawieść nikogo, ktokolwiek liczy na ich pomoc i profesjonalizm.

W niedzielę 17 stycznia podczas uroczystej Mszy św. świętowali swój pierwszy mały - ale dla nich bardzo ważny - jubileusz. Liturgię w intencji maltańczyków sprawowali - ich kapelan ks. Mikołaj Szczygieł i zamieszkały w kęckiej parafii ks. dr Piotr Kroczek.

Wolontariusze przyszli ze swoim sztandarem, a obok nich stanął także poczet ich przyjaciół - maltańczyków z Nysy. To właśnie dzięki nim, pięć lat temu kęccy maltańczycy mogli otworzyć wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, która służy wszystkim mieszkańcom Kęt i okolic. Nie zabrakło również maltańczyków z Bielska-Białej i Oświęcimia, a także oddziału "Strzelców" z Suchej Beskidzkiej, z którymi kęczanie współpracują od kilku lat.

Podczas homilii ks. Mikołaj Szczygieł dziękował proboszczowi parafii ks. Franciszkowi Knapikowi za codzienną duszpasterską opiekę nad maltańczykami, a także udostępnienie im pomieszczeń na spotkania, szkolenia, kursy oraz wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

Nawiązując do przeczytanych słów Ewangelii św. Jana o cudzie w Kanie Galilejskiej, ks. Mikołaj Szczygieł mówił maltańczykom: - Maryja dostrzegła biesiadników, którym zabrakło wina i poszła prosić o pomoc Jezusa. Wy, jako ratownicy medyczni, zrzeszeni w Maltańskiej Służbie Medycznej, również bardzo często te potrzeby innych dostrzegacie i niesiecie im pomoc. Nie tylko dlatego, że tak nakazuje etyka, ale dlatego, że tak nakazuje wasza wiara. W tych ludziach, którzy tę posługę od was odbierają, również ta wiara będzie się rodzić, bo będą widzieć, że na swoim umundurowaniu niesiecie piękny maltański krzyż.
Jak zaznaczył kapelan maltańczyków, ich praca służy zarówno potrzebującym jak i samym wolontariuszom: - Ta posługa będzie owocna, jeśli wy sami będziecie nieść w waszych sercach wiarę, którą mieli słudzy z Kany Galilejskiej. Wykonywali pozornie bezsensowną pracę, podejmowali jałowy trud - biegali po wodę w środku wesela. Ale robili to dlatego, że wierzyli, że Jezus cudu dokona.

Po Mszy św. wolontariusze spotkali się przy stole - był czas na podziękowania wiceburmistrza Marcina Śliwy, a także... jubileuszowy tort, multimedialną prezentację pierwszego pięciolecia oddziału, inauguracyjne otwarcie kroniki zdjęć przygotowanej przez wolontariuszki, a także honorowe wyróżnienia. Komendant Mariusz Zawada postanowił wręczyć je trójce najbardziej zaangażowanych wolontariuszy: Annie Bogacz, prowadzącej wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, Jakubowi Kowalskiemu, gotowemu na kolejne zadania o każdej prze dnia i nocy oraz Judycie Wolskiej - wolontariuszce z grupy kadetów, która przepracowała najwięcej godzin w minionym roku.

Kęccy maltańczycy od początku swojej działalności są jednym z najbardziej zaangażowanych oddziałów MSM w Polsce. Można ich spotkać nie tylko na wszystkich diecezjalnych pielgrzymkach pieszych, ogólnodiecezjalnych uroczystościach w różnych miejscowościach, ale i na imprezach masowych - koncertach czy przedsięwzięciach sportowych. Ich komendant - jako jeden z trzech w kraju - został także poproszony o przeprowadzenia szkolenia kandydatów na maltańczyków na Ukrainie.

Chętnie podejmują się transportowania chorych w nagłych sytuacjach. Każdy może też skorzystać ich wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Za symboliczne opłaty wypożyczają: chodziki spacerowe, wózki inwalidzkie, kule, krzesła WC na kółkach, ławki i krzesła na wannę. krzesła pod prysznic, łóżka ortopedyczne. W sprawach wypożyczenia sprzętu można się kontaktować telefonicznie: 519 814 751.

aniolbeskidow.pl / bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

20 Kwi 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
10:30 - 11:30
Msza św.

21 Kwi 2024 - niedziela
17:30 - 18:00
Nieszpory

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony