W piątek 13 lipca o 18:00 rozpoczynamy transmisję Nabożeństwa Fatimskiego z Sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie.

Już ponad godzinę wcześniej w konfesjonałach rozstawionych wokół sanktuarium w Rychwałdzie kapłani będą pełnić posługę miłosierdzia. Przed godz. 18:00 rozpocznie się odczytanie itencji, jakie pątnicy przynoszą do tronu Pani Ziemi Żywieckiej. Następnie wierni odmówią różaniec i odśpiewają Litanię Loretańską.

Ok. 19:30 rozpocznie się Msza św. Czuwanie zakończy procesja wokół sanktuarium, Apel Maryjny i uroczyste zasłonięcie wizerunku.

Rychwałd, to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI wieku wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem pielgrzymów, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII wieku zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 roku pracę w sanktuarium podjęli franciszkanie konwentualni. 18 lipca 1965 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami. W uroczystości, mimo ulewnego deszczu, uczestniczyło ponad 80 tysięcy pielgrzymów.

Częstograj

Polecamy muzykę

Krąg biblijny

Tutaj jesteśmy

Katechezy w Bazylice

Rozmowy poświęcone