radio_on-lineRadio ON-LINE
Słuchaj nas na komputerach
i urządzeniach mobilnych


kosciol_on-lineKościół ON-LINE
Oglądaj Msze św. i nabożeństwa z kościoła
św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej

Ofiara na nasze radio - szybki przelew elektroniczny

10zł20 zł50 zł100 złdowolna_kwota

"Ellos están aquí" - "Oni tutaj są" - śpiewali goście z Peru w kościele św. Maksymiliana w bielskich Aleksandrowicach o błogosławionych Męczennikach z Peru. Są nie tylko duchowo! O. Jarosław Zachariasz OFMConv. przekazał diecezji bielsko-żywieckiej relikwie bł. o. Michała Tomaszka.

Gromkimi brawami dziękowało Panu Bogu i rodzinie bł. o. Michała Tomaszka pochodzącego z Łękawicy, prawie 3 tys. wiernych, którzy uczestniczyli w Święto Objawienia Pańskiego w Mszy św. sprawowanej w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. To właśnie przykład św. Maksymiliana - dziś jednego z patronów diecezji bielsko-żywieckiej - pociągnął o. Michała i jego współbrata o. Zbigniewa Strzałkowskiego do służby Panu Bogu i ludziom w zakonie franciszkanów, a później także na misjach.

Franciszkanin, o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski zostali zamordowani w Peru przez komunistyczny Świetlisty Szlak 9 sierpnia 1991 roku. Miesiąc temu 5 grudnia 2015 r. podczas uroczystości w Chimbote, na mocy decyzji papieża Franciszka ogłoszono ich - a także włoskiego ks. Alessandro Dordiego - błogosławionymi. Za dar nowych błogosławionych, szczególnie pochodzącego z Żywiecczyzny o. Michała, diecezja bielsko-żywiecka dziękowała 6 stycznia.

Mszy św. przewodniczył bp Piotr Greger, a wraz z nim przy ołtarzu stanęli księża diecezjalni oraz ojcowie franciszkanie z krakowskim prowincjałem zakonu o. Jarosławem Zachariaszem OFMConv., który uroczyście wniósł do kościoła relikwiarz bł. o. Michała Tomaszka - dar przekazany diecezji bielsko-żywieckiej na prośbę biskupa Romana Pindla.

Uczestnicy Eucharystii tłumnie wypełnili aleksandrowicki kościół św. Maksymiliana. Wśród nich byli także najbliżsi o. Michała - jego rodzeństwo i ich rodziny, a także krewni o. Zbigniewa, mieszkający w Bielsku-Białej. Kiedy zgromadzeni usłyszeli, że są razem z nimi, zgotowali im gorącą owację.

Witając wszystkich uczestników liturgii, proboszcz parafii św. Maksymiliana ks. prałat Stanisław Wawrzyńczyk szczególnie serdecznie dziękował za przybycie na uroczystość gościom z Peru - Enrique Mesiasowi i zespołowi Kargaligera. To oni są autorami i wykonawcami hymnu beatyfikacyjnego "Testigos de la esperanza" - "Świadkowie nadziei". W Aleksandrowicach peruwiańscy goście zaprezentowali swój koncert przed Mszą św., a na zakończenie wykonali hymn.

W homilii bp Piotr Greger zaprosił wszystkich do głoszenia i przekazywania Bożej prawdy wzorem trzech mędrców.

- Pan Jezus wysyła swoich uczniów aż na krańce ziemi. To posłanie misyjne dosłownie i do końca odczytali męczennicy peruwiańscy. - Jednym z nich jest bł. ojciec Michał Tomaszek, kapłan i zakonnik pochodzący z terenu naszej diecezji, pierwszy wyniesiony na ołtarze z ziemi żywieckiej - przypomniał bp Greger, zaznaczając: - Od momentu ogłoszenia ich błogosławionymi, oni już nie należą do nas. Są perłą Kościoła i zarazem darem dla Kościoła, który uznał ich godnych jako przykład do naśladowania. Dwaj duchowi synowie św. Franciszka przeszli po górach w Peru i zostawili nam świadectwo o tej wielkiej prawdzie, dla której Jezus przyszedł na ziemię, a dziś objawia się całemu świata w znakach opisujących wędrówkę mędrców ze wschodu. Od każdego z nas zależy, co my z tym przesłaniem zrobimy, jak go odczytamy i czy ono chociaż trochę pobudzi do nas refleksji? Wszyscy - tak jak męczennicy peruwiańscy - jesteśmy narzędziami w ręku Pana Boga. Dlatego trzeba nam ciągle pytać w ciszy własnego sumienia o to, na jakich fundamentach budujemy nasze życie, jaka jest nasza misja w tym świecie? Mamy być - tak jak ojciec Michał i jego współbrat - znakiem obecności Chrystusa w świecie! To jest nasze powołanie, to jest miara naszego chrześcijańskiego życia.

Przyzywając wstawiennictwa nowych błogosławionych, bp Greger dodał: - Męczennicy z Peru są wzorem umiłowania Boga, przykładem gorliwości w służbie wobec drugiego człowieka, a także dowodem potwierdzającym, iż miłość jest silniejsza od śmierci.

Na zakończenie Mszy św. o. Jarosław Zachariasz wręczył relikwiarz bł. o. Michała ks. Zbigniewowi Powadzie - proboszczowi parafii katedralnej św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Przekazując diecezji franciszkański dar, o. Zachariasz podkreślił, że wzorem trzech Mędrców i całego świata, także my powinniśmy złożyć Nowonarodzonemu Panu dary. - Chodzi o ten najcenniejszy dar, jaki człowiek może złożyć Bogu za to, że ten stając się śmiertelnym człowiekiem, uczynił nas uczestnikami wiecznej chwały w nieśmiertelności. Szczególnym uczestnikiem tej chwały jest bł. Michał, który bardzo ukochał swą rodziną ziemię - Żywiecczyznę. Ale na wzór patrona diecezji bielsko-żywieckiej, św. Maksymiliana, znalazł także inne cenne dary: musiał wybrać pomiędzy jedną swoją ludzką miłością, a tą miłością największą, jaką człowiek potrafi dać w odpowiedzi na miłość Bożą.

Jak dodał o. Zachariasz, hymn beatyfikacyjny powtarza słowa: "Oni są wśród nas". - Są świadkami nadziei tam, w Peru, niech będą także świadkami nadziei tutaj, dla Kościoła bielsko-żywieckiego i świadkami tej Miłości, która może stać się udziałem każdego z nas.

Diecezjalne dziękczynienie za misjonarzy-męczenników poprzedziło 5. Orszak Trzech Króli, który po Mszy św. przeszedł ulicami miasta z Aleksandrowic na Rynek starego miasta. Relację z orszaku można znaleźć TUTAJ.

aniolbeskidow.pl / bielsko.gosc.pl

Udostępnij:

Częstograj

Polecamy muzykę

Najbliższe transmisje

29 Mar 2024 - piątek
08:15 - 09:00
Godzina Czytań i Jutrznia

29 Mar 2024 - piątek
15:00 - 18:00
Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa i Liturgia Męki Pańskiej oraz Gorzkie Żale

30 Mar 2024 - sobota
08:15 - 09:00
Godzina Czytań i Jutrznia

Polecane audycje

Katechezy w Bazylice

Pod naszym patronatem

Podcasty

Listy Nikodema

listy_nikodema

Rozważanie niedzielnej Ewangelii prowadzi Adam Rakszawski - niedziela, godz. 10:00.
Teksty rozważań można znaleźć na blogu LISTY NIKODEMA.

Copyright © 1998-2022 Anioł Beskidów - Beskidzkie Radio Katolickie 90,2 MHz. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Na górę strony